7 Haziran 2023

Cemil İpekçi Kimdir ?

Cemil İpekçi Kim,Cemil İpekçi özgeçmişi, Cemil İpekçi tasarımları, Cemil İpekçi’nin Resimleri, Cemil İpekçi’nin Aldığı Ödüller hepsi bilgebilir.com’da.

Cemil İpekçi, 05.08.1948 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Nejat İpekçi, annesi Sahire hanımdır. Şevkat adında bir ablası ve Kenan isimli bir erkek kardeşi vardır.

İstanbul doğumlu olan sanatçının baba tarafı Selanikten gelmiş, annesi ise Safranbolu Yörük Köyü’nden Çeyrekgillerdendir.Aynı aileden ünlü Soprano Leyla Gencer’in akrabasıdır. Baba tarafından İsmail Cem ve Abdi İpekçi ile kuzendir. 5 yaşından beri kesintili olarak İstanbul’da yaşamaktadır.  İngiltere’deki Royal Academy of Art (Kraliyet Sanat Akademisi) 1971 yılında mezun oldu.cemil ipekci kimdir

İpekçi, “Royal Academy of Art” Desen bölümünden 1971 yılında mezun olup, 1972-75 yılları arasında hazır giyim üzerine stilist olarak çalıştı ve 1975 yılından itibaren de kendi moda evini kurarak, özgür tasarımlarını “Tzagne” isimli butiğinde gerçekleştirmeye başladı. Cemil İpekçi, 1979 yılında Tzagne’i Nis’e de taşıdı ve 1984 yılına kadar İstanbul’da ve Nis’de olmak üzere iki butik birden çalıştırdı.

1984’de yeniden ülkesine dönüşüden bugüne değin yaşattığı tasarım evi Haute Couture!… Bundan önceki son on yıl içinde gerçekleşmiş bütün tasarımları Eski Anadolu Uygarlığı’nın izlerini taşırken, Haute Couture’le cağdaş gece modasına şaşırtıcı bir dönüş yapan İpekçi, 90’lı yıllarda yeniden özüyle buluştu ve böylece etnik çalışmalarına ara verdiği geçiş dönemi 92’de “Suzeni” ile sona erdi.

3 Ocak 2008’de konuk olduğu bir televizyon programında, üniversitelerde başörtüsü serbest bırakılana kadar tesettür defilesi yapmayacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.