9 Aralık 2023

CEO Nasıl Olunur?

CEO Nedir, Ne İş Yapar, CEO Hakkında Bilgiler?

CEO 1970’lerden sonra özellikle A.B.D ve Avrupa ülkelerindeki şirketlerde yaygınlaşan İngilizce karşılığı chief executive officer olan yönetim kurulu başkanının altında genel müdürün üstünde yer alan bir yönetici kademesidir. CEO tarzı yöneticilik özellikle küresel şirketlerde yaygınlaşmaktadır ve mevzu bahis şirketler için artık günümüzde elzem bir yer tutmaktadır. Ayrıca faydası da sanıldığından daha fazla olmaktadır. Çünkü şirketlerde eskiden bulunan koordinatör sadece koordinasyon işini yaparken üretimden ve karlılıktan çok fazla anlamıyorlardı. Oysaki CEO hem koordinasyon, hem üretim hem personel yönetimi hem dış ticaret ilişkileri dâhil her şeyden anlamalı ve bir nevi şirketin dışarıya karşı görünen yüzü olmalıdır. Bu nedenle dünyada az sayıda bulunan ve yetişen CEO ların yetişmesi çok zor ve değeri de çok yüksektir.

CEO olmak için belirli yazılı kurallar ve şartlar yoktur. Ancak bu görevi hakkıyla yerine getirebilmenin o kişide bazı özellikler bulunmasına bağlıdır. Kısaca bunlardan bahsedecek olursak:

CEO

Sanılanın aksine CEO lar sadece yönetim kurulu başkanına değil aynı zamanda hissedarlara,  müşterilere, çalışanlara, sendikalara, kamuoyuna, devlete, sivil toplum kuruluşlarına karşı sorumludurlar. Bu nedenle CEO olacak kişi sorumluluk alabilecek, bunu tatlı bir risk gibi görecek kişilerden olmalıdır. O şirketin girdisinden çıktısına kadar, en ufak çalışanından sosyal sorumluluklarına kadar her şeyin hesabını verebilecek kişidir.

Pek tabi ki yöneticilik ve liderlik özellikleri vasıfları arasında olmalıdır. Yöneticilik belki sonradan eğitim vs gibi eklentilerle kazanılabilen bir durum olabilmektedir ancak liderlik tamamen doğuştan gelen bir özelliktir. Bu nedenle özellikle yönetici olacak kişilere çeşitli liderlik testleri yapılmaktadır. Bunun için küçük bir örnek verebileceksek astlarının genel menfaati için kendi menfaatinden vazgeçebiliyorsa kişi bu bir liderlik özelliğidir.

Bir CEO pek tabi ki şirketin her an her şeyinden haberdar olamaz. Bu imkânsızdır. Ancak şirketin her şeyinden haberdar olan kişilerden haberdar olmak CEO nun görevidir. Mesela personelden personel müdürü haberdardır veya üretimden üretim müdürü haberdardır. Bu yöneticilerin yönetim alanlarının ne kadarına hakim olup olmadığını anlayacak buna göre önlemler alacak olan yine CEO olacaktır.

Yazının tamamını https://www.nasilolunur.net web sitesinde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.