7 Haziran 2023

Ciguli Kimdir ?

Ciguli’nin Hayatı, Ciguli’nin Gerçek Adı Nedir, Ciguli’nin Şarkıları, Ciguli’nin Müzikleri, Ciguli’nin Binnaz Şarkısı, Ciguli’nin Albümleri, Ciguli’nin Hayat Hikayesi, Ciguli’nin Lakabı Nedir, Ciguli’nin Biyografisi, Ciguli’nin Resimleri, Ciguli Hakkında.

Tam adı Angel Jordanov Kapsov olan bilinen adıyla Ciguli 1957 yılında Bulgaristan’ın Hasköy kentinde dünyaya geldi.

Sanatçının Ciguli lakabı bir Sovyet araba markasından gelmektedir. Rus otomobil sanayii şirketi AvtoVAZ ürettiği İngilizce adı Zhiguli yani Ciguli olan VAZ-2101 model sedan arabalar o yıllarda Bulgaristan’da çok popülerdir.

Beş çocuklu fakir bir ailenin Ciguli’nin babası Hüseyin hamal ve annesi ise süpürgecidir.

Ciguli 1974 yılında tütün ve çimento fabrikalarında çalışan Ayten isimli bir hanımefendi ile evlenmiştir. Bu evlilikten İbrahim ve Ferdi adında iki oğlu olmuştur.

1991 yılında Hülya Avşar’a Çakıl Gazinosu’nda akordeon çaldı.

1998 yazında İzmir Fuarı’nda sahne alan İbrahim Tatlıses ve Sibel Can’ın arkasında çaldı. İki sanatçının da sahne programı esnasında sergilediği renkli şovlarla adını müzik camiasında duyurdu.

Ciguli’nin asıl tanınırlığı 1999 yılında çıkardığı Binnaz adlı parça ile oldu. Binnaz adlı parçayı seslendiren Ciguli bir anda tüm Türkiye tarafından tanınan bir sanatçı oldu.

Ciguli’nin tüm Türkiye’ye tanınmasına neden olan Binnaz adlı şarkının ismi klarnetçisi Gırnatacı Ahmet Babati’nin eşinin adından gelmektedir.ciguli

Seslendirdiği Binnaz, Yapma Bana Numara adlı parçalarla tanıdığımız Ciguli 31 Ekim 2014 tarihinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da hayatını kaybetti.

Ciguli’nin çıkardığı albümler; Binnaz, Horozum, Sabır Yaaa Sabır, Ben Akordiyonum, Safinaz, Sensiz Kaldım Şimdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.