3 Aralık 2023

Çikolata Nedir ?

Çikolata Kelime Anlamı Nedir, Çikolata Hakkında Bilgiler, Türkiye’de ve Dünyada İlk Çikolata Fabrikası Ne Zaman Nerede Kurulmuştur, Kakao Hakkında Bilgiler, Kakao Ağacı Nerede Yetişir, Çikolatanın Tarihçesi Nedir, İlk Çikolata Fabrikası Nerede Kurulmuştur, Çikolata Hakkında Bilinmeyenler Bilgiler.

Çikolata sevmeyen insan hemen hemen yok gibidir. Mitolojide Tanrıların Yiyeceği olarak adlandırılan bu güzel gıda tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılmaktadır.

Çikolata kalori değeri çok yüksek olan enerji verici bir gıdadır. Yendiği zaman mutluluk hissi veren bu güzel yiyeceğin tarihçesinden biraz bahsedelim.

Çikolatanın kelime anlamı, xocoatl olan ve Aztek dilinde “ekşi, acı içki” anlamına gelmektedir.cikolata

Orta Amerika’nın Kolomb öncesi ve Aztek öncesi bir halk olan Olmekler tarafından Güney Amerika’da kakao ağacı yetiştirildiği düşünülmektedir.

Kolomb öncesi Amerika uygarlıklardan biri olan Mayalar, bir hayvanın kakao ağacından meyve kopardığını şahit olurlar. Mayalar zamanla bu kakao çekirdekleri nasıl kullanacaklarını öğrenirler. Mayalar zaman içerisinde kakao çekirdeklerini nasıl kullanacaklarını öğrenirler. M.S. 600’lü yıllarda Mayalar kakao çekirdeklerinden çikolatalı bir içecek yaparlar.

Efsaneye göre, Aztek Kralı Moctezuma kakaolu bu içeceği çok sever ve günde 50 fincan çikolata içer.

Aztekler’de ve Mayalar’da çikolata içmek önemli bir olay sayılmıştır. Mayalar dönemin bu içecek sadece kraliyet ailesi tarafından içilmiştir.

Mayalard’a olduğu gibi Aztekler’de de bu içeceği herkes içemiyordu. Aztekler döneminde kakaoyu yöneticiler, rahipler, rütbeli askerler, onurlandırılmak istenen tüccarlar bu özel içeceği içiyorlardı. İspanyol kaşifler Kristof Kolomb ve Hernan Cortes’in, 16. yüzyılda Orta Amerika’ya yaptıkları geziler sonrası  Aztek kralı Moctezuma çok sevdiği bu çikolatalı içeceği gelen kaşiflere ikram eder. Kaşifler bu içeceği çok severler ve ülkelerine götürüp çikolatalı içeceğin nasıl yapıldığını öğretiler.

Daha sonra İngiltere’de katı çikolata satılmaya başlandı. Çikolata Evleri yani çikolata satan yerler tüm Avrupa’da yayılmaya başlandı. Bu içecek Avrupa’nın bütün saraylarında itibar kazandı. İlk çikolata fabrikası 1765’de New England’da kuruldu. Hollandalı Conrad Van Houten kakaodan kakao yağı elde etmeyi başardı.

Türkiye’de ise ilk yerel üretim yapan çikolata fabrikası ise, cumhuriyetten üç yıl sonra, 1927 yılında Feriköy’de kuruldu.

Şimdiye kadar bulunan en eski çikolatanın izlerine 2600 yıllık bir çömleğin içinde rastlanmıştır.

Latince adı ‘’Tanrıların Besini’’, ‘’Tanrıların Yiyeceği’’ anlamında Theobromocacao olan kakao ağacından elde edilen kakao, Batı Afrika, Batı Hint Adaları ve Güney Amerika’da üretilmektedir.

Çikolata Çeşitleri

Bitter Çikolata: Bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az %14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az %35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

Sütlü Çikolata: Bileşiminde en az %2,5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az %25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kuru maddesi ve en az %3,5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolatadır.

Beyaz Çikolata: Bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5’i süt yağı olan çikolatadır.

Dolgulu Çikolata: Dış kısmı toplam ürün ağırlığının en az %25’ini içeren, bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata ve beyaz çikolatalardan birinden oluşan dolgulu çikolatadır.

Pralin: Toplam ürün ağırlığının en az %25’i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata, beyaz çikolataların kombinasyonundan, karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Kakao ise, dünya üzerinde yalnızca tropikal bölgelerde yetişen kakao ağacının meyvelerinden elde ediliyor. Tropikal kuşakta yer alan ülkelerden Fildişi Sahilleri dünyada üretilen tüm kakao miktarının % 40’ını tek başına üreten ülke konumunda. Ardından %18 ile Gana ve %14 ile Güney Asya ülkesi Endonezya geliyor. Brezilya, Kamerun ve Nijerya gibi ülkeler de önemli kakao üreticileri.

Çikolata ve Kakao Hakkında Bilgiler

Kakao meyvesi kakao ağacında yetişir.

Kakao ağacı, dünya üzerinde yalnızca ekvatordan en fazla 20 dereceye kadar uzaklıkta olan tropikal bölgelerde yaşar.

Kakao üretimi 2012 yılı verilen göre; 4 milyon ton üretilmiştir.

Araştırmalara göre her 10 kişiden 9’u çikolatayı sevmektedir.kakao agaci

Kişi başı çikolata tüketim oranları; İsviçre 12,6 kg/yıl, Almanya 9,8 kg/yıl, Türkiye 2,5 kg/yıl, Japonya 2,3 kg/yıl,

Çikolata enerji verir.

Çikolata yendiği zaman vücutta seratonin yani mutluluk hormonu salgılanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.