2 Haziran 2023

Çin Kültür Devrimi Nedir ?

Wuchanjieji Wenhua Dageming, Büyük Proleter Kültür Devrimi Ya Da Kısaca Kültür Devrimi Hakkında Bilgiler.

Çin Komünist Partisi lideri Mao Zedung 1966 yılında ‘’kapitalizmin etkilerini tamamen silmek, Çin Devrimi’nin ruhunu yeniden canlandırmak için’’ başlattığı harekete Kültür Devrimi’ni denir.

Çin Komünist Partisi başkanı Mao Zedong’un iktidarında 1966 başlayan ve 1976 yılında son bulan Çin Kültür Devrimi, Çin tarihinde tutuklama ve infazların en çok yaşandığı dönemlerden biri olarak yerini aldı.

Kültür Devrimi Dörtlü Çete Kimlerdir?

Kültür Devrimi’nin başlıca liderlerine Dörtlü Çete adı verildi. Dörtlü Çete; Mao Zedong’un karısı Jiang Qing, Wang Hongwen, Zhang Chunqiao ve Yao Wenyuan idi.

Kültür Devrimi boyuncu Dörtlü Çete üyeleri yönetimde ve Komünist Parti içinde çok etkili mevkilere geldiler. Dörtlü Çete üyeleri Kızıl Muhafızlar’ın gücünden yararlanarak başlıca aydın eğitimi, öğretmen-öğrenci ilişkileri, bilim ve teknoloji gibi konuları denetim altına aldılar.cin kultur devrimi

Ayrıca Dörtlü Çete üyeleri basın-yayın organlarını ve propaganda araçlarını etkileri altına alıp kendi amaçları doğrultusunda kullandılar.

Mao’nun Ölümü Üzerine Kültür Devrimi Bitti.

Mao’nun ölümü ile Çin Kültür Devrimi sona erdi. Kültür Devrimi sonucunda milyonlarca insan öldü, bir nesil eğitimsiz kaldı, halk gruplaştı, milyonlarca insan işinden oldu, ekonomik birçok sorun ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.