4 Şubat 2023

Claude Shannon Kimdir ?

Bilgi Kuramının Babası Olarak Bilinen Claude Shannon’un Hayatı:

Tam adı Claude Elwood Shannon olan Claude Shannon 30 Nisan 1916 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletine bağlı Petoskey’de doğdu.

Claude Shannon’un babası Claude Elwood Shannon, Sr. isminde bir işadamı annesi de Mabel Wolf Shannon isminde bir öğretmendir.

Claude Shannon, Michigan Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’den Eğitim Aldı.

Claude Elwood Shannon 1932 yılında yani 16 yaşında iken Michigan Üniversitesi’ne başladı. Claude Shannon 21 yaşına geldiğinde Massachusetts Institute of Technology’de yüksek lisans tezi yazdı. Röle ve Anahtarlama Devrelerinin Sembolik Analizler hakkında yüksek lisans tezi yazmıştır.

Röle ve Anahtarlama Devrelerinin Sembolik Analizler adlı çalışması ile elektromanyetik rölelerin Boole cebiri kullanarak basitleştirebileceğini göstermiştir. Claude Shannon’un bu çalışması günümüzde kullanılan dijital bilgisayarların yapı taşı olan elektrik anahtarlarının kullanılmasının temeli sayılmaktadır.

Claude Shannon Alfred Noble Amerikan Enstitüsü Amerikan Mühendisleri Ödülü’ne Layık Görüldü.

Claude Shannon bu tez çalışması tüm zamanların en iyi tezi olarak anılmakta. Claude Shannon’un bu tezinin yayınlanmasından sonra Claude Shannon 1940 yılında Alfred Noble Amerikan Enstitüsü Amerikan Mühendisleri Ödülü’ne layık görüldü.

Claude Shannon, 2. Dünya Savaşı yıllarında Bell LaboratVuarları’na yangın-kontrol sistemleri ve kriptografi üzerine çalışmalar yaptı. 1943 yılında ise ünlü İngiliz kriptanalist ve matematikçi Alan Turing ve Turing Makinesi ile tanıştı.

Claude Shannon’un Aldığı Ödüller:Claude Shannon

IEEE Onur Madalyası

John Fritz Ödülü

Mühendislik Alanında ABD Ulusal Bilim Madalyası

Claude Shannon yaşamının son yıllarında Alzheimer hastalığına hastalığında yakalandı. Claude Shannon 24 Şubat 2001 tarihinde 84 yaşında iken Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletine bağlı Medford’da öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.