2 Haziran 2023

Coco Chanel Kimdir ?

Coco Chanel’in Hayatı, Gabriella Chanel’in Biyografisi, Coco Chanel’in Moda İle İlgili Sözleri, Coco Chanel’in Moda Tasarımı Hakkında, Coco Chanel’in Parfümü Nedir, Coco Chanel’in Biyografisi, Coco Chanel’in Filmi, Gabriella Chanel’in Hayatı, Coco Kimin Lakabıdır, Coco Chanel’in Lakabı Nedir, Coco Chanel TSK Üniformaları, Coco Chanel ve Mustafa Kemal Atatürk, Coco Chanel’in Moda Sözleri, Coco Chanel’in Hayatı Film Oldu, Coco Chanel’in Resimleri, Coco Chanel’in Fotoğrafları, Coco Chanel Hakkında.

Tam adı Gabrielle Coco Bonheur Chanel olan Coco Chanel 19 Ağustos 1883 yılında Fransa’nın Maineet Loire’ iline bağlı Saumur’da doğdu.

Ailesinin en büyük kızı olan Coco Chanel annesinin ani ölümü sonucu 12 yaşında iken bir manastır okuluna gönderildi.

Liseyi bitirdikten sonra bir terzi atölyesinde yardımcı olarak çalıştı. Ayrıca Coco Chanel şarkıcılıkta yaptı ve ‘Coco’ lakabını da söylediği şarkıların birinden aldı.

1910 yılında Coco Chanel, Paris’te şapka ve kadın giysileri satan küçük bir dükkân açtı. Hızlı bir şekilde büyüyen Coco Chanel, 1919 yılında bir moda salonu açtı. Coco Chanel ayrıca parfüm ve kozmetik işine de girdi.

Chanel No:5 parfümü kısa süre de dünyanın en ünlü parfümleri arasına girdi. Coco Chanel ‘5’ rakamının uğruna inandığı için parfümünü de No:5 adını verdi.

Chanel sadece dünya kadınlarını değil Türk askerlerini de giydirdi. Mustafa Kemal Atatürk, 1930’lu yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattı. Türk Silahlı Kuvvetleri 1980’li yıllara kadar Coco Chanel’in tasarladığı üniformaları giydi.

Coco Chanel 10 Ocak 1971 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te öldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kıyafetlerinin son tasarımını yapan Arzu Kaprol de kıyafetlerde beğendiği ve değiştirmek istemediği kısımların hep Chanel tarafından tasarlananlar olduğunu söylemiştir.

Coco Chanel FilmiCoco Chanel

Coco Chanel’in hayatını anlatan 2009 yapımı Coco Chanel’den Önce adlı filmde Coco Chanel’i Da Vinci Şifresi’nde Sophie Neveu karakterini ve Amelie filminde Amelie Poulain karakterini canlandıran Fransız oyuncu Audrey Tautou canlandırdı.

Coco Chanel’in Sözleri:

Her gün bir defile ve dünya senin podyumun.

Moda silinir gider, sadece stil aynı kalır.

Bazı insanlar lüksün yoksulluğun tersi olduğunu düşünürler. Öyle değil. Lüks bayağılığın tersidir.

Bir kadın otuz yaşına geldiğinde poposuyla yüzü arasında bir tercih yapmak zorundadır.Coco Chanel resim

Bir kadının çıplaklığa en yakın olduğu an, en şık olduğu andır.

Değişilmez olmak için değişik olmalı insan.

Sokaklara ulaşamayan moda, moda değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.