7 Haziran 2023

Coşkun Çakır Kimdir ?

Coşkun Çakır’ın Hayatı, Coşkun Çakır’ın Kitapları, Adalet Ve Kalkınma Partisi Tokat Milletvekili Coşkun Çakır’ın Memleketi, Prof. Dr. Coşkun Çakır Hakkında.

Prof. Dr. Coşkun Çakır, 1966 yılında Tokat’ın Reşadiye ilçesine bağlı Güvendik köyünde doğdu. İlk ve ortaöğretimini Tokat’ın Reşadiye ilçesinde tamamladı.

Coşkun Çakır, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra Coşkun Çakır, Yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede Türk İktisat Tarihi alanında yaptı.

Coşkun Çakır, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1989’da Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1999 yılında Doktor, 2002 yılında Doçent ve 2008 yılında Profesör oldu.

Coşkun Çakır, 2004-2005 öğretim yılında ABD’de University of North Carolina’da ve 2005-2007 yılları arasında yine ABD’de Georgetown University’de misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

Coşkun Çakır, 2009 yılında İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kuruluşunda rol aldı ve burada Tarih bölümü öğretim üyesi oldu. İstanbul Şehir Üniversitesi’nde 2009-2010 yılları arasında İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak ve 2010-2015 yılları arasında Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı.

Bakanlar Kurulu tarafından 2008 yılında birinci ve 2011 yılında ikinci defa olmak üzere Yunus Emre Vakfı’na mütevelli heyeti üyesi olarak atandı.

Coşkun Çakır, 2009 yılında birinci ve 2013 yılında ikinci defa olarak Bakanlar Kurulu tarafından TRT Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. 2013-2015 yılları arasında TRT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 2014-2015 döneminde Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği yaptı.

Coşkun Çakır, Bilim ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu, Siyasal Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu, Kültür Konseyi Kurucular Kurulu Üyeliği yaptı.WHO (World History Association), MESA (Middle East Studies Association) ve HES (History of Economics Society) üyesidir.

Çalışmalarını Osmanlı ve Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal yapısı ve tarihi üzerinde yoğunlaştırdı. İyi derece de İngilizce bilen Coşkun Çakır, evli olup 3 çocuk babasıdır.

Coşkun Çakır, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden milletvekili adayı oldu. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerinde memleketi Tokat’tan milletvekili seçildi.

Daha sonra 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde yine Adalet ve Kalkınma Partisi’nden milletvekili adayı olan Coşkun Çakır, memleketi Tokat’tan milletvekili seçildi.

7 Haziran 2015 genel seçimleri sonucunda ilk defa milletvekili olan Coşkun Çakır, 1 Kasım 2015 genel seçimleri sonucunda ikinci defa milletvekili seçilmiş oldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi Tokat milletvekili olan Coşkun Çakır’ın Küre Yayınları’ndan çıkan Tanzimat Dönemi Osmanlı Maliyesi ve Alfa Yayınları’ndan çıkan 19. Yüzyılda Bir Anadolu Şehri Niksar adlı kitapları yayımlandı.

Coşkun Çakır’ın Kitapları:

Tanzimat Dönemi Osmanlı Maliyesicoskun cakir

Osmanlı Medeniyeti (Siyaset-İktisat-Sanat), (Hazırlayan),

19. Yüzyılda Bir Anadolu Şehri Niksar (Sosyo-Ekonomik Yapı)

Kolonizatör Türk Dervişleri-Ömer Lütfi Barkan, (Hazırlayan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.