1 Ekim 2020

Cushing Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Cushing Hastalığı İle Cushing Sendromu Arasındaki Fark Nedir, Cushing Hastalığı Belirtileri Nedir, Cushing Hastalığı Hakkında Kısa Bilgi, Cushing Hastalığı Neden Olur, Cushing Hastalığı Beliritleri Hakkında.

Cushing Hastalığı; hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonu (ACTH) fazla ürettiği durumlarda meydana gelen bir hastalıktır. Cushing hastalığından her yıl, milyonda 1 ya da 2 kişinin etkilenmektedir.

Normal şartlar da; hipofizden kana salgılanan ACTH böbreküstü bezlerinin Zona Fasciculata bölgesini uyararak, buradan kortizol salgılanımını uyarmaktadır.

Cushing hastalığı ile Cushing sendromu birbirine karıştırılmamalıdır. Cushing hastalığı, Cushing sendromunun en sık rastlanan nedenidir. Itsenko-Cushing sendromu, hiperadrenokortisizm veya hiperkortisizm ya da bilinen adı ile Cushing sendromu; Harvey Williams Cushing tarafından ilk defa 1932 yılında teşhisi konmuş olan kortizol hormonunun olağanın üstünde bir düzeyde olduğu durumlarda ortaya çıkan belirtiler bütünüdür. Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray, bir dönem Sezen Aksu hastalığı olarak bilinen Cushing Sendromu’na yakalandığını açıklanmıştır.

Cushing hastalığı olan insanlarda çok fazla ACTH bulunur. ACTH bir stres hormonu olan kortizolün üretimini ve salgılanımını kontrol eder. Yani çok fazla ACTH demek çok fazla kortizol demektir.

Cushing Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Cushing hastalığının bilinen belirtileri; kiloda aşırı artış, obezite, kan basıncının yükselmesi yani hipertansiyon ve yağ dokusu kaybı nedeniyle deride zayıflamadır.

Cushing hastalarının dış görünüşleri oldukça tipiktir. Bu tip hastalar şişman fakat vücutlarında biriken yağ alışılmadık bir dağılım göstermektedir. Cushing hastaligiHastaların yüzünden başka özellikle karın, baldır üstü ve ense bölgeleri yağlıdır. Yüzlerinin yuvarlaklaşarak Aydede Yüzü denen bir görünüm kazanır. Ense, alabildiğine kalınlaşır. Bu bölgelerdeki yağlanmaya karşılık ince kalan kol ve bacaklar çarpıcı, bir zıtlık oluşturur. Deri parlak kırmızı bir renk alır. Genellikle kamın alt böl­gesindeki deride çatlaklar görülür. Canlı kırmızı, bazen morumsu olan ve derinleşerek yayılabilen bu çatlaklar yinelenen gebeliklerden sonra kadınlarda görülen deri çatlaklarına benzer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.