1 Ekim 2020

Cushing Sendromu Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Cushing Sendromu İle Cushing Hastalığı Arasındaki Fark Nedir, Cushing Sendromu Belirtileri Nedir, Cushing Sendromu Hakkında Kısa Bilgi, Cushing Sendromu Tedavisi Nelerdir, Cushing Sendromu Neden Olur, Cushing Sendromu Beliritleri Hakkında.

Daha önceki yazılarımızda Cushing Hastalığı hakkında bilgi vermiştik. Şimdi Cushing Hastalığının neden olduğu bir sendrom olan Cushing Sendromu Nedir onun hakkında bilgi vereceğiz.

Cushing Sendromu genellikle Cushing Hastalığı ile karıştırılmaktadır. Cushing Sendromu’nu ilk kez tanısını, 1932 yılında Amerikalı nöroşirurjisyen ve modern beyin cerrahisinin öncüsü olan Harvey Williams Cushing koymuştur.

Cushing Sendromu Olan Ünlüler Kimlerdir?

Türkiye’de Sezen Aksu’nun hastalığı olarak hatırlanan Cushing Sendromu’na Sezen Aksu, Türkan Şoray yakalanmıştır.

Itsenko-Cushing sendromu, hiperadrenokortisizm veya hiperkortisizm ya da Cushing sendromu diye adlandırılan sendrom, Harvey William Cushing tarafında teşhis edilmiş olup, kortizol hormonu oranının vücutta aşırı artması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Her hastada belirtilerin tümü gözlenmeyebilir. Belirtilerin ağırlığı ve niceliği hastanın ne denli uzun bir süredir kortizol etkisinde kalmasına bağlıdır. Cushing sendromunun tanısı zor olabilir, özellikle endojen cushing sendromu, çünkü diğer durumlarda aynı belirti ve bulgular vardır.

Cushing Sendromu’nun Belirtileri Nelerdir?

Kilo almak, özellikle göğüs ve karın arasına

Halsizlik, yorgunluk

Yüzde kızarma meydana gelmesi

Karın, kol ve bacaklarda pembe veya mor çatlakların oluşması

En ufak bir hasarda moraran narin bir cilt

Omuzlar arasında yağ dokusu oluşumu

Depresyon, anksiyete

Kadınlarda adet düzensizliği

Bağ ağrısı

Kemik kaybı

Libido kaybı

Erkeklerde cinsel problemler

Kadınlarda vücut ve yüzde kıllanma

Hpertansiyon

Yüzün yuvarlaklaşması

Cushing Sendromu’nun Tedavisi Nedir?cushing sendromu

Hastalığının tedavisinde ilk önce önemli olan kortizolün çok fazla salgılanmasını önlemektir. Cushing sendromuna sebep olan kortizor miktarını artıran ilaçlar aşamalı bir şekilde azaltılabilir. Bu ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde azaltılmalıdır. Eğer tedavi edilmezse Cushing sendromu ölüme neden olabilir. Ancak tedavi ile belirti ve bulgular iyileşir ve kortizol düzeyleri normale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.