2 Haziran 2023

Dashrath Manjhi Kimdir ?

Aşkın İçin Neler Yapabilirsin, Dashrath Manjhi’nin Hayatı, Dashrath Manjhi’ni Aşkı İçin Ferhat Gibi Dağları Deldi, Dashrath Manjhi’nin Biyografisi, Aşkı İçin Dağları Delen Adamın Hikayesi.

Dashrath Manjhi 1934 yılında Hindistan’ın doğusundaki Bihar eyaletine bağlı Gehlaur köyünde dünyaya geldi. Fakir bir işçi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Dashrath Manjhi’nin yaşadığı köy, Gehlour tepelerininden dolayı ulaşımda sıkıntılı bir yerdi.

1967 yılında eşi Falguni Devi yaralandı. Tıbbi müdahale gerekiyordu ve bu tıbbi müdahale için Gehlour dağının etrafından dolanmak gerekiyordu. Gehlour dağının etrafından dolanmak gerektiğinden en yakın kasabadaki doktora ulaşmak için 70 kilometre kat etmek gerekiyordu. Tıbbi tedavinin zamanında yapılamamasından dolayı Dashrath Manjhi’nin eşi öldü.

Dashrath Manjhi Aşkı İçin Dağları Deldi:

Manjhi eşinin başına gelenlerin başkalarında başına gelmemesi için bir çekiç ve keski ile 1960 yılında Gehlour tepelerinde oymaya başladı. Amacı 70 km’lik mesafeyi en aza düşürecek bir yol yapmaktı.

Manjhi dağı oymaya başladığı günlerde köylülerin ilk önce Manjhi’nin delirdiğini düşündüğünü söylüyor ve o günleri şu sözleri ile özetliyor. ‘’ Köylüler ilk başta beni alay etmesine rağmen, bana yiyecek vererek ve ihtiyacım olan araçlar gereçleri satın alıp yardımcı oldular. Daha sonra bana destek çıkanların sayısı iyice arttı.’’

Manjhi, tam 22 yıl uğraştı ve 22 yılın sonunda 1982 yılında 70 km’lik yolu 15 km düşürecek bir yol yaptı. 1960 yılında başladığı mücadelesi 1982 yılında kimi yerlerde 7,6-9,1 metre derinliğinde kazılar yapılmış bir yol açarak tamamladı. Dashrath Manjhi bu olaydan sonra ‘’Dağ Adam’’ lakabını aldı.

Mecnun, Leyla’sı için aşkı için dağları delmişti. Dashrath Manjhi’de eşi Falguni Devi için aşkı için dağları deldi. Hintli Mecnun Dashrath Manjhi’ye yani Dağ Adam’a köylüler her daim minnet duyuyorlar.

Dağ Adam lakaplı Dashrath Manjhi kanser yüzünden 17 Ağustos 2007 yılında Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de hayata gözlerini yumdu.

Aşkı İçin Dağları Delen Adam Dashrath Manjhi ‘nin Filmi:Dashrath Manjhi

Dağ Adam Dashrath Manjhi ‘nin hayat hikayesi ”Manjhi the Mountain Man” adlı filme konu oldu. Manjhi the Mountain Man adlı filmde Dashrath Manjhi’yi Hintli aktör Nawazuddin Siddiqui canlandırmaktadır.

Aamir Khan’ın sunuculuğunu yaptığı Satyamev Jayate adlı programın bir bölümünde de Dağ Adam lakaplı Dashrath Manjhi’nin köyüne giderek ailesi ile tanışmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.