1 Haziran 2023

Dian Fossey Kimdir ?

Dian Fossey’in Hayatı, Dian Fossey’in Ülkesi, Dian Fossey’in Biyografisi, Dian Fossey’in Resimleri, Dian Fossey’in Hakkında.

Bu yazımızda Goriller üzerine yaptığı sayısız çalışmayla tanınan Dian Fossey’in hayatından kısaca bahsedeceğiz.

Dian Fossey 16 Ocak 1932 yılında ABD’nin Kaliforniya Eyaletine bağlı San Francisco’da dünyaya geldi.

Diana küçük yaştan beri hayvanları seven bir insandı. Dian Fossey, annesi ile babasının ayrılması sonucu annesi ve üvey babası ile büyüdü.

Dian Fossey 1954 yılında San Jose State Üniversitesi’ni bitirdi. 1974 yılında ise Cambridge Üniversite’sinde doktorasını tamamladı.

Abd’li etolojist Dian Fossey, gorillerin davranışları üzerine çalışmalar yaptı. Çalışmaların çoğunu Ruanda’da yapan Dian Fossey, 53 yaşında iken 6 Aralık 1985 yılında Ruanda Milli Parkı’nda uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Dian FosseyRuanda’daki Virunga Dağları’nda bulunan kabininin yatak odasında öldürülen Fossey, saldırganlar tarafından duvarda açılan bir deliğin 2 metre ötesinde bulunmuştur.

Cinayet yerinde çalışmalar yakın bir ismi işaret etmektedir ancak kim olduğu hala belirsizliğini korumaktadır. Kaçak avcılarla savaşmak için elinden geleni yapan Fossey’nin onlar tarafından öldürüldüğü düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.