2 Haziran 2023

Diderot Etkisi Nedir?

Diderot Etkisi Hakkında Bilgi, Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır, Anlamı, Ne Demektir?

Diderot Etkisi; Fransız yazar ve filozof Denis Diderot’tan adını almıştır.

Diderot Etkisi kavramı, günümüzün tüketim kültüründe önemli bir psikolojik davranışı da açıklar.

Diderot Etkisi kısaca satın aldığımız her yeni bir şey sonrası, yeni bir şey almaya sevk etmesine denir. Diderot Etkisi; satın almış olduğumuz yeni bir şeyin bize yeni bir şey daha satın almaya teşvik etmesidir anlamındadır.

Denis Diderot, 18. Yüzyıl aydınları içerisinde çok önemli bir yere sahiptir.

Diderot Etkisi olarak tanımlanan kavramı nedir, nasıl ortaya çıkmıştır. Kısaca Denis Diderot’un yaşamış olduğu bir olay sonrası ortaya çıkan bu kavram ile ilgili bahsedelim.

18. yüzyılda Rus İmparatoriçesi Büyük Katerina, filozof Dennis Diderot’un acil paraya ihtiyacı olduğunu duyar. Borç içinde olan Dennis Diderot’un kütüphanesini hemen satın almak ister.

Büyük Katerina, Dennis Diderot’un kütüphanesini satın alır ve 25 yıllık maaşını peşin öder. Bu durum sonrası maddi durumu iyi olan Dennis Diderot, artık borç batağından kurtulmuştur.

Diderot’a bir arkadaşı çok şık kadife bir sabahlık hediye eder. Diderot yeni sabahlığı ile çalışma odasında gittiğinde çalışma odasındaki eşyaların eski olduğunu fark eder. Eski masasını değiştirir. Fakat hala odasındaki birçok eşya Diderot’a göre çok eskidir. Güzel kıyafetleri ile uyumsuz bir halde bir çalışma odası olduğunu fark ettikçe eşyaları değiştirmeye devam eder.

Çok geçmeden evindeki hemen her eşyayı değiştirir. Diderot’un sonunda bütün parası biter ve tekrar borçlanır.

Tekrar borçlu biri olan Diderot’un ancak o zaman aklı başına gelir.

Diderot Etkisi Nedir

Diderot, Eski Sabahlığım İçin Pişmanlık adında bir yazı yazar. Tüketim sarmalı, onu tarif eden ilk kişi olduğu için bugün Diderot Etkisi olarak biliniyor.

Bilinçli bir alışveriş düşüncesiyle yapılmayan ve ihtiyaç olmadığı halde alınan şeyleri açıklayan bu tüketim sarmalından ilk bahseden kişi olduğu için bu kavrama Diderot Etkisi denmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.