2 Haziran 2023

Diyetlerde Yapılan Hatalar Nelerdir ?

Günümüzde havalar ısınmaya başlarken hemen hemen bütün herkeste bir zayıflama isteği ortaya çıkıyor. Bununla birlikte diyet listeleri elden ele dolaşmaya başlıyor. Bazı bünyeler ne kadar yersede kilo almazken bazı bünyeler su içse yarıyor. Hal böyle olunca bu diyet listeleri bazı insanlarda işe yaraken bazı insanlarda tem tersine dönebiliyor. Bu tür sorunlardan kurtulmanın ise en kolay yolu bir uzmanla diyet programına başlamak. 

Bir diyetisyen yardımıyla diyet programına başladıysanız ve bunun verimli olmasını da istiyorsanız öncelikle diyetisyeninizden haftalık program istemediğinizi aylık bir program istediğinizi ve bu program içinde de benzer yiyeceklerin bulunmamasını istemelisiniz. Çünkü diyetisyenle başlayan ve 1 haftalık program içeren diyet listelerinde de genellikle insanlar aynı yiyecekleri yemekten sıkıldıkları için verim alamıyorlar.

diyet-hatalariBunun dışında diyet yaparken herkesin genellikle yaptığı hataları ve diyet programının sonunda hüsrana uğramalarının sebepleri araştırdık ve sizler için derledik.

Diyet yaparken yapılan sık hatalar nelerdir ?

1- Hızlı zayıflama heveslisi olmayın: Vücudunuzun yıllar içerisinde aldığı kiloları 1-2 ayda verme isteği sizi kilo alıp-verme kısır döngüsüne sokar. Bu durum her zaman başarısız olmanızın yanı sıra vücudunuzu da deforme edersiniz. Şok diyetlerle verilen kilolar çok hızlı geri alınacağı için vücudunuzla zamanla sarkmalar meydana gelebilir.

2- Yaşam biçimi olmalı: Yaptığınız diyet programı bir dönemlik olmamalıdır. Beslenme şeklinizi değiştirmeyi belirli bir zaman içerisinde yapılması gereken proje gibi görürseniz proje bittiğinde kilo alırsınız.

3- Verdiğiniz kiloya takılmayın:  Bir hafta da 5-10 kilo verme beklentisinden kurtulmalısınız. Mümkünse programının tamamen bittiğinde tartılmalısınız. Tartı üstünde verdiğiniz kiloya takılırsanız bu durum sizi mutsuz eder. Önemli olan sizin görüntü, kıyafet ve beden şeklinizin değişmesidir. Eğer bunlarda değişiklik başladı ise siz bu işi başarmışsınız demektdir. Artık durmadan yolunuza devam edin.

4- Çok düşük kalorili diyetler yapmayın ve ilaç kullanmayın: Yediklerinizi azaltmanız hiç bir şey yememeniz anlamına gelmiyor. Gün içerisinde herkesin tükettiği ana yemekleri tüketerek kilo vermelisiniz ki, sonradan bu yiyecekleri yemeye başladığınızda verdiğiniz kiloları koruyun. Ayrıca kendi sağlığınız için bir uzman tarafından önerilmedikçe ki uzmanlar önermiyorlar, zayıflama ilaçlarını kesinlikle kullanmayın.

5- Ekmeği komple hayatınızdan çıkarmayın: Unutmayın “ekmek tüketen tatlı yemez, tatlı tüketen ekmek yemez”. Bu nedenle ekmeği kestim gibi klasik ama doğru olmayan yollara başvurmayın.

6-İşin sırrı sizde bitiyor: Sürekli uzmanlardan beklenti içerisine girmeniz de doğru değil. Onlar sadece size doğru yolun ne olduğunu göstermeye çalışıyor. Ama o yolda yürüyecek olan sizlersiniz.

Kaynak: www.guleceyk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.