1 Ekim 2023

Dow Jones Sanayi Endeksi Nedir?

Dow Jones Sanayi Endeksi Hakkında Bilgiler

ABD’nin önemli hisse senedi endekslerinden biri olan İngilizce adı Dow Jones Industrial Average olan Dow Jones Endüstri Endeksi nedir, nasıl hesaplanır, ilk ne zaman hesaplanmıştır gibi bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dünyanın en ünlü borsalarından biri olan ABD’nin Dow Jones Borsası Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük otuz şirketi içerir.

Endekse ismini veren Dow Teorisinin babası Charles Henry Dow’dur. The Wall Street Journal gazetesinin kurucularından Amerikalı gazeteci Charles Dow, Dow Jones Sanayi Endeksini hesaplamaya başladı. Charles Dow endeksi hesaplarken 1884 yılında 9’u demiryolu şirketinden oluşan 11 şirketi baz alarak Dow Jones endeksi denen bir endeks oluşturdu.

Dow Jones Nedir

26 Mayıs 1896 tarihinde Charles Dow, 12 şirketten oluşan bir endeksi Wall Street Journal’da yayınladı.

O günlerde endekste 12 sanayi şirketi vardı bugün o şirketlerden hiçbiri yok. İlk başlarda endeks basit matematik işlemlerle hesaplanıyordu. 12 şirketin fiyatlarının toplamı 12’ye bölünerek. Daha sonraki yıllarda şirket sayısı 30’a ulaşınca fiyat ağırlıklı bir endekse dönüştü. Yıllar geçtikçe endeksin içeriği birçok kez değişti. Dow Jones Sanayi Endeksi ilk yayınladığı 26 Mayıs 1896 tarihinde 40,94’dü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.