5 Şubat 2023

Drift Nedir ? Drift Nasıl Yapılır ?

Motor sporları ile uğraşanların hiç yabancı olmadığı bir kelime drift, sinemaseverlerin de orijinal adı The Fast and the Furious: Tokyo Drift olan Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı filminde gördükleri arabaların o müthiş drift hareketleri hafızalarına kazınmış durumda. Peki, bu drift nedir, drifti kim nasıl bulmuştur? Drift hakkında her şey bilgebilir.com’da.

Drift Nedir?
Drift, İngilizce kökenli bir sözcük olup bir yöne doğru sapma veya kayma gibi anlamlarına gelmektedir.

Driftin Tarihsel Süreci
Motor sporları için elverişli bir ülke olan Japonya, birçok yeni motor sporlarının doğmasını sağlamıştır. Japonya’nın dağlık bölgeleri ve bol virajlı yolları motor sporları yapanlar için çok elverişli bir coğrafyadır. Drift Japonya’da 1980’li yılların sonlarına doğru dağ yollarındaki virajları keskin ve hızlı dönmeye çalışılırken icat edilmiş ve kısa süre de tüm dünyaya hızla yayılmıştır. Otomobillerin arka tarafı kaydırılarak virajları dönmesi izleyiciler için müthiş bir görsel şölen olmuştur. Drift sadece motor sporlarını sevenleri değil, birçok kişiyi pistlere çekmiştir.Drift Nedir

Kısaca Drift yapmak bir çeşit sürüş tekniğidir. Drift arkadan veya 4 tekerlekten kayma ile viraj girişi ve çıkışını kontrollü bir şekilde geçerek yapılır.

Drift Nasıl Yapılır?
Bir arabanın arkadan kayma açısı, önden kayma açısından fazla olunca drift yapılmış olur. Drift gerçekleşirken ön tekerlekler dönülen virajın zıt yönünü gösterir. Tehlikeli bir motor sporu olan drift yapmak için özellikle büyük bir direksiyon hâkimiyeti ve denge isteyen drift için direksiyon yeteneğiniz yeterli sahip olmalı ve drift yapmaya elverişli bir otomobil olmalıdır. Sadece büyük bir direksiyon hâkimiyeti ve denge isteyen drift için direksiyon yeteneğiniz yeterli sahip olmak yetmiyor. Çünkü Drift otomobilleri arkadan itişli ve kilitli diferansiyele sahiptir. Bu özelliği ile otomobilin arkası kayarken kontrol altında tutulabilmektedir. Ayrıca drift otomobillerinde büyük ebatlı jantlar ve lastiklerin bulunması da gerekmektedir. Aksi takdirde aksi halde otomobilin yanal direnci yol tutuşunu olumsuz etkileyebilir ve lastiklerin janttan çıkmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.