7 Haziran 2023

Drift Teknikleri Nelerdir ?

Otomobillerin arka tarafı kaydırılarak yapılan bir çeşit sürüş tekniği olan Drift’ten daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Drift Japonya’da ortaya çıkmış bir motor sporudur. Japonya’nın motor sporları için elverişli bir ülke olmasından ve keskin ve bol virajlarından dolayı sürücülerin bu virajları keskin ve hızlı dönmeye çalışmasındaki görsellikten ortaya çıkmıştır. Virajları keskin ve hızlı dönmeye çalışırken ortaya çıkan ve kısa zamanda tüm dünyada hızla yayılan bir otomobil sporudur.

Şimdi sizlere Drift tekniklerinden bahsedeceğiz. Temel drift teknikleri nelerdir bunlar hakkında bilgi vereceğiz.

Temel Drift Teknikleri Nelerdir?drift teknikleri nelerdir

El Freni İle Yanlama ( Handbrake Drift )
Genel anlamda en bodoslama tekniği olan Handbrake Drift’te viraja antre esnasında debriyaja sonuna kadar basılır. Ve aracın burnunu büklüm içine akıllıca yönlendirirken el freni çekilir ve arkanın kopması ile bu arada hemen bırakılıp gaza yüklenilir. Ardından gaz verilerek bu kayma hareketi devam ettirilir. Bu teknik el freni çekemeye benzetilebilir. Yanlamanın en temel kuralı ise; arkadan kopan ara bulucu kontra ile yani direksiyonu tam aksi yönde kırarak toplamak gerekir. Bunu yapmazsanız aracınız spin atar. Aracın güç aktarım organlarını en az yoran tekniktir.

Güç İle Yanlama ( Power Over )
Güç İle yanlama tekniğinde virajın merkezine (apex) yaklaşıldığında dip gaz vererek aracın arkasının kayması sağlanır. Bundan sonra gaz ve direksiyon ile araç kontrol edilir. Güç İle yanlama tekniğini yapmak güçlü çekişe sahip otomobiller gerekmektedir. Tahmin edeceğiniz üzere trafikte canlı motora ehil anahtar kullanan zengin ihvan aracılığıyla geçer en yaygın yanlama şekli de budur.

Karşıt Ağırbaşlılık Transferi İle Yanlama ( Opposite Weight Transfer Sliding )
Karşıt ağırbaşlılık transferi ile yanlama tekniğinde viraja nizami apeksinden girilir iken yönelteç büklüm dışına akıllıca kırılıp aniden içe çevrilirse ağırbaşlılık merkezinin ansızın yer değişimi sebebiyle aracın arka kısmı kaymaya başlar. Ve anahtar doğal gaz verilerek kontra ile toplanır.

Debriyaj İle Yanlama ( Clutch Kick )
Debriyaj ile yanlama tekniğinde, aracın güçten düştüğü durumlarda lazım gücü alabilmek için deviri yükseltip debriyajı bir anda bırakma suretiyle patinaj sağlamak için kullanılır. Bir drift tekniğinde çok diğer tekniklere yardımcı olacak bir kullanıcı bilgisidir.

Fren İle Yanlama ( Brake Sliding )
Fren ile yanlama tekniğinde, Viraja girerken ilk önce anahtar büklüm içine akıllıca yönlendirilip arkadan kayana kadar sert fren yapılır. Aracın arkası kaymaya başladıktan sonra doğal gaz verilerek kontra ile toplanır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise, aracın hızının çok iyi ayarlanması ve frenleme esnasında önden kaymaya olanak vermeden gaza yüklenmektir. Gereğinden fazla hızlı girilen virajlarda araç önden kayacağı için, bu yüzden viraja girerken hızı ayarlamak çok önemlidir.

Hız İle Yanlama ( Powersliding )
Hız ile yanlama tekniği geniş virajlarda yapılır ve yüksek hızda iken direksiyonu usulca kırarak önden kayma olmadan hız artırılmaya devam edilir. Bu esnada merkezkaç kuvvetinin etkisiyle, bir yandan direksiyonun açısını arttırır iken diğer taraftan da gaz vermeye devam ettiğinizden çok yüksek hızla ve tamamen yanlayarak virajı alırsınız. Şayet başlangıçta direksiyonu aşırı kırarsanız anahtar önden kaymaya başlayacaktır ve daha drift başlamadan doğal gaz kesip toplamak zorunda kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.