2 Haziran 2023

Drift Yarışlarında Puanlama Sistemi Nasıl Yapılır ?

Daha önceki yazılarımızda Drift Nedir, Drift Nasıl Yapılır, Drift Box Nedir bunlardan bahsettik. Drift yarışlarında puanlama nasıl olur birinci nasıl belli olur bunları biliyor musunuz? Motor yarışı olan drift yarışları diğer motor yarışları gibi hız mı önemli, yoksa ilk önce çizgiyi kimin geçtiği mi? Tüm bu soruların cevabı tabi ki bilgebilir.com’da

Drift Yarışlarında Puanlama Sistemi Nasıl Yapılmaktadır?
Drift yarışlarının kendine has bir puanlama sistemi vardır. Daha önce bahsettiğimiz gibi Drift Box denilen ve otomobillere bağlanan bir mekanizma ile bu puanlama belirlenir.

Drift Box Nedir? Adlı yazımızı okuyanlar için tekrar bir hatırlatalım, ilk defa okuyanlar en azından bir ön bilgi sahibi olsun. Drift yarışlarında drift box sayesinde otomobilin yolla yaptığı açı, hız ve en önemlisi oluşan g kuvveti hesaplanır; devamında tüm verilerin ortalamasını alınarak ortaya bir skor sunulur. Drift Box, meşhur Japon D1 Street Legal serisinde puanlamayı yapan alettir. Çizgiyi ilk sırada geçmenizin puanlamaya etkisi yok belirtelim.drift puanlamasi nasil yapilir

Yarışmalarda önemli olan çizgiyi en önde bitirmek önemli değildir. Drift yarışlarında çizgiyi birinci olarak geçmenin puana herhangi bir katkısı yok. Drift yarışlarında puanlama araçlara bağlanan drift box isimli bir aygıt tarafından yapılıyor. Drift box otomobile bağlanıyor ve otomobilin yolla yaptığı açıyı, hızını, drift anında ortaya çıkan g kuvvetini hesaplıyor ve tüm bunların ortalamasını alarak ortaya bir skor çıkarıyor.

Japon D1 Street Legal serisinde puanlamayı yapan alet bu. Bu sayede sürücünün yaptığı drift analiz edilip, puanlaması ortaya çıkıyor ve en yüksek puanı alan birinci oluyor. Fakat her zaman birinci olanlar araca en fazla drift yaptıranlar değil, en yüksek hızda powerslide’a en yakın ölçüde drift yapabilenlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.