7 Haziran 2023

Dünya Arkadaşlık Günü Nedir Ne Zaman Kutlanır ?

Dünya Arkadaşlık Günü 2015, Dünya Arkadaşlık Günü Neden Kutlanır, Dünya Arkadaşlık Günü Fikrini Kim Ortaya Attı, Friendship Day Nedir, Friendship Day Sözleri,Dünya Arkadaşlık Günü Niçin Kutlanır, Dünya Arkadaşlık Günü 2015 Ne Zaman, Dünya Arkadaşlık Günü İlk Ne Zaman Kutlanmıştır, Dünya Arkadaşlık Günü Mesajları, Dünya Arkadaşlık Günü İle İlgili Sözler.

Bu yazımızda Dünya Arkadaşlık Günü hakkında bilgi vereceğiz.

Dünya Arkadaşlık Günü Ne Zaman?

Dünya Arkadaşlık Günü ya da Dünya Dostluk Günü 1958 yılında birkaç Güney Amerika gününde kutlanmıştır. Özellikle Paraguay’da.  İlk Dünya Dostluk Günü 30 Temmuz 1958 yılında önerilmiştir. 27 Nisan 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından resmi Uluslararası Dostluk Günü olarak 30 Temmuz ilan edildi. Ancak, Hindistan gibi bazı ülkeler de Dünya Arkadaşlık Günü Ağustos ayının ilk pazar günü olarak kutlandı.

Dünya Arkadaşlık Günü Niçin Kutlanır?

Dünya Arkadaşlık Günü fikri ilk olarak 20 Temmuz 1958 yılında Dr. Artemio Bracho tarafından bir arkadaşı ile Puerto Pinasco’da akşam yemeği yerken önerilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Dostluk Günü olarak 30 Temmuz olarak kararlaştırmış fakat bazı ülkeler de ise Ağustos ayının ilk Pazar günü kutlanır.

Dünya Arkadaşlık Günü ile ilgili sözler, mesajlar:

Kurşun sesi kadar hızlıdır yaşamak ama zordur kurşunu havada, sevdayı yürekte tutmak. Alışkın olsa da yürek ayrılıklara yoktur kitabımızda dostları unutmak.

Zaman gelir yollarına kar yağar, etrafını hüzün bulutları sararsa, ne zaman bir dosta ihtiyaç duyarsan dost olabildiğim kadar buradayım.

Dost deniz kenarındaki taşlara benzer. Önce tek tek toplarsın sonra birer birer denize atarsın ancak bazılarına kıyamazsın. İşte sen o kıyamadıklarımdansın.

Kardeş zorunlu arkadaş. Arkadaş seçilmiş kardeştir.

Hakiki arkadaşlık sıhhatten farksızdır değeri ancak kaybedilince anlaşılır.arkadaslik

Gerçek dostlar yıldızlar gibidir karanlık çöktüğünde belli olurlar, olurda bir gün üzerine karanlık çökerse en parlak yıldızın ben olduğumu unutma.

İnsanlar bir gün ölür ama unutma arkadaşlar hiç bir zaman ölmez.

Tek aşk sevgi değildir, dostluk ve arkadaşlıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.