1 Haziran 2023

Dünyanın En İyi 5 Kadın Oyuncusu

Imdb Tarafından Hazırlanan Listeye Göre En İyi 5 Kadın Oyuncu Kimlerdir?

Internet Movie Database kısaca IMDb sitesi; filmler, diziler, belgeseller, sinema ve dizi oyuncuları gibi birçok sinemaya dair birçok konuda bilgi içeren dünyanın en büyük sinemaya hakkında bilgileri bulabileceğiniz bir veri tabanıdır.

IMDb sitesi tarafından hazırlanan listeye göre dünyanın en iyi beş kadın oyuncusunun aldığı, aday olduğu ödüller ve listeleri.

Imdb Sitesine Göre 5 En İyi Kadın Oyuncu Listesi:

1. Meryl Streep
22 Haziran 1949 doğumlu Amerikalı sinema oyuncusu Meryl Streep, modern zamanların en yetenekli oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir.
Oscar (Kazandı): 3
Oscar (Aday): 19
BAFTA (Kazandı): 2
BAFTA (Aday): 14
Altın Küre (Kazandı): 8
Altın Küre Aday: 29

2. Katharine Hepburn
12 Mayıs 1907 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Katharine Hepburn, birçok filmde rol almıştır. Sinema dünyasının unutulmaz isimlerinden Amerikalı oyuncu Katharine Hepburn 29 Haziran 2003 tarihinde 96 yaşında iken öldü.
Oscar (Kazandı): 4
Oscar (Aday): 12
BAFTA (Kazandı): 3
BAFTA (Aday): 6
Altın Küre (Kazandı): 0
Altın Küre Aday: 8

3. Ingrid Bergman
İsveçli sinema ve tiyatro oyuncusu Ingrid Bergman 29 Ağustos 1915 tarihinde İsveç’in başkenti Stockholm’da doğdu. Özellikle İngiliz yönetmen Hitchcock’un filmlerindeki oynadığı roller ile unutulmaz kadın oyuncular arasında yer aldı. Ingrid Bergman 29 Ağustos 1982 tarihinde 67 yaşında iken İngiltere’de öldü.
Oscar (Kazandı): 3
Oscar (Aday): 7
BAFTA (Kazandı): 1
BAFTA (Aday): 2
Altın Küre (Kazandı): 4
Altın Küre Aday: 8

4. Bette Davis
Gerçek adı Ruth Elizabeth Davis olan Amerikalı sinema oyuncusu Bette Davis, 5 Nisan 1908 tarihinde doğdu. Sinemaya başarılı bir giriş yapamayan Bette Davis rol aldığı ilk filmlerde başarısız oldu. Daha sonra büyük başarılara imza atmış ve adını dünya sinema tarihine yazdırmıştır.
Bette Davis, Katherine Hepburn ve Meryl Streep ile beraber; 10’dan fazla Oscar ödülüne aday gösterilmiş 3 kadından biridir. Bette Davis, 6 Ekim 1989 tarihinde 81 yaşında iken Fransa’da ölmüştür.
Oscar (Kazandı): 2
Oscar (Aday): 11
BAFTA (Kazandı): 0
BAFTA (Aday): 1
Altın Küre (Kazandı): 0
Altın Küre Aday: 3

5. Olivia de Havilland
Olivia de Havilland, 1 Temmuz 1916 Tokyo doğumlu İngiliz sinema oyuncusudur. 1938 yapımı The Adventures of Robin Hood filminde canlandırdığı Maid Marian karakteri ile ünlenmiştir. Rüzgâr Gibi Geçti filminde yardımcı kadın oyuncu olarak Melanie Hamilton rolünü canlandırmıştır.
Oscar (Kazandı): 2
Oscar (Aday): 5
BAFTA (Kazandı): 0
BAFTA (Aday): 2
Altın Küre (Kazandı):
Altın Küre Aday: 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.