1 Haziran 2023

E-104 Katkı Maddesi Nedir ? E-104 Maddesinin Zararları Nelerdir ?

E104 maddesi, gıda ürünlerini renklendirmede kullanılan bir katkı maddesidir. E104 Özellikle içeceklerde ve renkli şeker imalatında kullanılmaktadır. Gıda sektöründe kullanılması yasak olmasına rağmen kullanılmaya devam edilen E-104 maddesi, sentetik maddeler sınıfında yer aldığından dolayı kanserojen özelliği bulunan bir maddedir. Birçok ülke halk sağlığını korumak adına E-104 madde kullanımını yasaklamıştır. Ülkemizde meyve sularında yasak olup aromalı içeceklerde serbest bırakılmıştır.

gida-katkisiKullanılan gıdaya sarı ve portakal rengi vermeye yarayan bu madde, sentetik bir maddedir. Her sentetik madde gibi zararlı olup, kanserojendir. Çocuklarda hiperaktiflik diğer yaş gruplarında ise astım, deride döküntü gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler özellikle çocuklar üzerinde kalıcı etkiler doğurabilir. Çocuklarınızda kalıcı sağlık sorunlarının oluşmasını istemiyorsanız içerisinde E-104 katkı maddesini bulunduran ürünlerden uzak durmanızda fayda var.

E104 maddesini kullanan aromalı içecek üreticileri bu maddenin insan sağlığına verdiği zararı etiketinde bulundurmak zorundadır. O nedenle alışveriş esnasında aldığımız ürünlerin etiketini incelemek, içeriği hakkında bilgi sahibi olmak en doğrusu. Tabii bunun içinde öncelikle katkı maddelerini, yarar ve zararlarını öğrenmeliyiz.

Diğer isimleri :
Kunolin Sarı,CI 47005,Gıda sarı 13,Kinolin Sarısı

E104 Katkısının Kullanım Amacı
Yeşil-sarı renklendirici olarak kullanılır.

E104 Katkısının Kaynağı
Sentetiktir.

E104 Katkısının Yan Etkileri
Alerji yapabilen şüpheli bir maddedir. Sağlığa zararlıdır.

E104 Katkısının Dinen Durumu
Katkının işlenmesinde alkol gibi helal olmayan şeyler kullanılmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.