1 Haziran 2023

Edwin Lefevre Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Kitap Yorumu

Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Kitabının Kısa Özeti, Yorumu

Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabını okudum bitti. Borsayla ilgilenen hemen hemen herkesin kesinlikle okuması gereken bir kitap. Gazeteci Edwin Lefevre’nin 1923 yılında Larry Livingston’un anılarından yola çıkarak yazdığı bir eser.

Kitabın yorumuna geçmeden önce kitabın kısa bir özeti ile başlayayım.

Kitapta dönemin en ünlü borsa spekülatörlerinden Larry Livingston’un hayatı anlatılıyor. Larry Livingston henüz 14 yaşında iken bucket shoplarda borsa ile tanışır. Hisse senetlerini analizinde müthiş bir yeteneği vardır. O kadar başarılı olur ki artık bucket shoplarda hisse senedi alıp satmasına izin vermezler. 22 yaşında New York’a gelir ve amacı bucket shoplarda kazandığı gibi Wall Street’ta da kazanmaktır. Fakat Wall Street kurtlar sofrasıdır adeta bucket shoplarda kazanıp elde ettiği sermayesini Wall Street’ta kaybeder. Daha sonra tekrar bucket shoplarda şansını dener ve biraz sermaye bitirip Wall Street’ta şansını tekrar dener. Milyonlarca dolar kazanır sonra kaybeder ve tekrar kazanır. Borsa grafiği gibi inişli çıkışlı bir borsa macerası olur.

Larry Livingston borsada nasıl başarılı olduğunu neleri yanlış yaptığını neleri doğru yaptığını anlatıyor. Borsada tabii tek bir doğru yok her yiğidin yoğurt yiyişi vardır. Borsada tek doğru kazanmaktır. Kazanıyorsanız doğru yapıyorsunuzdur. Larry Livingston’da kazanırken hangi doğruları yaptığını kaybederken hangi yanlışları yaptığını anlatıyor. Borsada nasıl spekülasyon yaptığını da değiniyor.

Kitapla ilgili yorumuma gelecek olursak;

Larry Livingston, anılarında borsa ile ilgili tespitlerini bizlerle paylaşıyor. Bu çok yerinde tespitlerin bazıları gelişen ve değişen dünya borsalarında her ne kadar uygulanması zor olsa da bazı kurallar gerçekten değişmiyor. En azından benim görüşüme göre, gazeteci Edwin Lefevre tarafından 1923 yılında kaleme alınmış olan Larry Livingston’un anılarını okurken, aradan geçen bunca yıla rağmen borsada bazı şeylerin hala değişmediği izlenimi verdi.

Kitap oldukça akıcı bir dille yazılmış. Kitabı okurken ben keyif aldım. Bence borsa ile ilgileniyorsanız çok keyif alarak okuyacağınız türden bir eser. Kitapla ilgili yorumumum kısa oldu burada bitiriyorum. Ayrıca burada yer alan bilgi ve yorumlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Keyifli okumalar.

Edwin Lefevre Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Yorumu

Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Kitabın Yazarı: Edwin Lefevre

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Kitabın Türü: Borsa, Ekonomi

Sayfa Sayısı: 382

Orijinal Adı: Reminiscences of a Stock Operator

İlk Baskı Yılı: 1923

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.