7 Haziran 2023

EFT Nedir?

Günlük yaşantımızda çok karşılaştığımız bir ama çoğu zaman birbiri ile karıştırdığımız iki kelime EFT ve Havale.

Daha önceki yazılarımızda Havale Nedir? Diye bahsetmiştik. Tekrar hatırlayacak olursak bankacılık terimi olan havale en kısa anlamı ile aynı bankalar arası para transferidir. Peki, EFT ne demek? Nasıl yapılır? Eft ücretli midir? Buna benzer soruların cevabını için yazımızın devamını okuyun.

Farklı bankalar arası para transferi olursa EFT olur.

eft nedir nasil yapilirElektronik Fon Transferi-EFT Nedir?
Elektronik Fon Transferi ya da EFT mevduat sahibinin hesabının bulunduğu banka dışındaki bir hesaba para aktarması işlemi veya kısaca farklı bankalar arası yapılan para transfer işlemidir.

İlk Defa EFT Ne Zaman Yapıldı?
Elektronik Fon Transferi kısaca EFT Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa T.C. Merkez Bankası tarafından 1 Nisan 1992 yılında başlatılmıştır.

EFT Saatleri?
EFT işlemleri havale işlemleri gibi 24 saat boyunca yapılmaz. Bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Eft saatleri sabah genel olarak 08.00-09.00 gibi başlar ve çoğunlukla bazı bankalarda 16.45, bazı bankalarda 17.15, bazı bankalarda 17.25’e kadar sürmektedir. Hafta sonu veya resmi tatiller de EFT yapılamaz.

İş Bankası Eft Saatleri, Vakıfbank Eft Saatleri, Ziraat Bankası Eft Saatleri, Albaraka Türk Eft Saatleri, Akbank Eft Saatleri, Bank Asya Eft Saatleri, Citibank Eft Saatleri, Denizbank Eft Saatleri, Finansbank Eft Saatleri, Garanti Eft Saatleri, HSBC Eft Saatleri, Halkbank Eft Saatleri, Kuveyt Türk Eft Saatleri, Şekerbank Eft Saatleri, Türkiye Finans Eft Saatleri, TEB Eft Saatleri, YapıKredi Eft Saatleri, İNGBank Eft Saatlerini bankların web sitelerinden daha ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Eft Ücretli Mi?
Genellikle bankalar EFT ücreti alırlar. EFT ve/veya Havale Ücreti almayan bankaların sayısı azdır.
Havale ücretinin alınmadığı durumları daha önce yazmıştık. Bankaların EFT ücreti almadığı bazı durumlar ise; maaş aldığınız banka ile kurumunuz arasında yapılan sözleşme de EFT ücreti alınmaması gerektiği belirtilmesi durumunda, bazen bankların müşteri çekmek için belirli dönemler de kampanya yapması sonucunda EFT ücreti almaması gibi durumlarda EFT ücretini banka talep etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.