1 Haziran 2023

Ekinoks Nedir ?

İlk Baharın İlk Günü, Ekinoks Ne Demek, Gece Gündüz Eşitliği Nedir, Gece Gündüz Eşitliği Ne Zaman Olur, Gece Gündüz Eşitliği Ne Anlama Gelir, Ekinoksun Özellikleri Nelerdir, Ekinoks Tarihleri, Ekinoks Günleri, İlkbahar Ekinoksu Nedir, İlkbahar Ekinoksu Ne Zamandır, Sonbahar Ekinoksu Özellikleri,  İlkbahar Ekinoksu Özellikleri, 21 Mart Ekinoksu Nedir, 23 Eylül Ekinoksu Nedir, İlkbahar Başlangıcı Ne Zamandır?

Ekinoks yani gün eşitliği gece ve gündüzün eşit olmasıdır. 21 Mart tarihi aynı zamanda kuzey yarımkürede ilkbaharın, güney yarımkürede ise Sonbaharın başlangıcı kabul edilir. Güneş ışınları 21 Mart ve 21 Eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer. Her yerde gece ve gündüzler eşit olur. Bu duruma ise ekinoks denmektedir.ekinoks

Türkiye’de kuzey yarımkürede yer aldığından dolayı 21 Mart tarihinin gelmesi yani ilkbahar ekinoksu ile baharın gelişinin habercisi anlamına da gelmektedir.

Güneş ışınlarının 21 Mart ve 21 Eylül tarihlerinde ekvatora dik düşmesi sonucu her yerde gece ve gündüz süreleri o tarihlerde eşit olur. Ekinoks olarak adlandırılan bu duruma 21 Mart tarihinde İlkbahar Ekinoks’u 21 Eylül’de ise Sonbahar Ekinoks’u denilmektedir.

Ekinoks’un Özellikleri Nelerdir?
Ekinoks tarihlerinde Güneş ışınları Ekvator’a dik gelir.
Ekinoks tarihlerinde Güneş ışınları her iki yarımküreye aynı açılarla gelir.
Ekinoks tarihlerinde Dünya’daki durgun sularda gel-git genliği artmaktadır.
21 Mart tarihinden 23 Eylül tarihine kadar ışınlar Ekvator’un kuzeyindeki noktalara dik geldiğinden Kuzey Yarımküre’de gündüzler, Güney Yarımküre’den daha uzundur. Fakat 23 Eylül tarihinden 21 Mart tarihine kadar ise de Güney Yarımküre’deki gündüzler Kuzey Yarımküre’den daha uzundur.
21 Mart Kuzey Kutup Noktası’nda 6 ay süren gündüz süresinin başlaması 23 Eylül tarihinde Güney Kutup Noktası’nda 6 aylık gündüzün başlaması demektir.
Güneş, ekinokslarda tam doğudan doğup tam batıdan batar.
Güneş’ten her iki yarımküreye gelen enerji miktarı eşit olmasına rağmen, sıcaklık birikiminin farklı olması nedeniyle, sıcaklıklar eşit değildir.
Güneş ışınları kutup noktalarına teğet geçtiğinden, aydınlanma dairesi kutup noktaları üzerinde oluşmuştur. Kutuplarda alacakaranlık yaşanır.
Ekinoks olarak adlandırılan tarihlerde Tüm Dünya’da gece ve gündüz süreleri eşittir.
Aynı meridyen üzerindeki tüm noktalarda Güneş aynı anda doğup, aynı anda batar.
Her iki yarımkürede bahar mevsimlerinin başlangıcıdır. 21 Mart Kuzey Yarımküre’nin ilkbaharı, Güney Yarımküre’nin sonbaharıdır. 23 Eylül Güney Yarımküre’nin ilkbaharı, Kuzey Yarımküre’nin sonbaharıdır.

23 Eylül Ekinoksu Özellikleri – Sonbahar Ekinoksu Özellikleriekinoks tarih
23 Eylül Ekinoks tarihinde Dünya’nın yörünge üzerindeki konumu nedeniyle eksen eğikliğinin etkisi ortadan kalkar ve güneş ışınları Ekvator’a dik gelir.
Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a dik açı ile düşer.
Dünya’nın her yerinde gece ve gündüz eşitliği yaşanır.
Güneş her iki kutuptan da görünür. Kuzey Kutup Noktası’nda güneş batmaya ve Güney Kutup Noktası’nda güneş doğmaya başlar.
Kuzey Yarımküre’de sonbahar, Güney Yarımküre’de ilkbahar başlangıcıdır.
Aydınlanma çemberi kutup noktalarından teğet geçer.
Kuzey Yarımküre’de geceler gündüzlerden; Güney Yarımküre’de gündüzler gecelerden daha uzun olur.
Bir meridyen üzerindeki bütün noktalarda güneş aynı anda doğup, aynı anda batar.
Gölge boyu ekvatorda 0, Ekvator’la 45° enlemi arasında cismin boyu gölgenin boyundan büyük, 45° enlemlerinde cismin boyu gölge boyuna eşit, 45°-90° enlemleri arasında ise gölge boyu cismin boyundan uzundur.

21 Mart Ekinoksu Özellikleri – İlkbahar Ekinoksu Özellikleri
21 Mart Ekinoksu ile Kuzey Yarımküre’de ilkbahar başlangıcı olurken tam tersi Güney Yarımküre’de sonbahar başlangıcı olmaktadır.
21 Mart Ekinoksu Güney Yarımküre yaz mevsiminde çıkmakta ve Türkiye’nin de bulunmuş olduğu yarımküre olan Kuzey Yarımküre ise kış mevsiminden çıkmaktadır.
21 Mart tarihinden sonra ışınlar Ekvator’un kuzeyine daha dik geleceği için Kuzey Yarımküre’de gündüzler daha uzun olur. Aynı tarihte Güney Yarımküre’de ise gündüzler kısalmaya ve geceler uzamaya başlamaktadır.
Kuzey Kutup Noktası’nda 6 ay süreli gündüzün, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 ay süreli gecenin başlangıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.