7 Haziran 2023

El Lat Aslanı Nedir ?

El Lat Aslanı Nerede Bulunmaktadır, El Lat Aslanı Ne Zaman Yapılmıştır, El Lat Anlamı Nedir, El Lat Ne Demektir, El Lat Aslanı Neden Yapılmıştır, El Lat Aslanı Niçin Yapılmıştır, IŞİD El Lat Aslanı’nı Yok Etti, IŞİD El Lat Aslanı’nı Yıktı Parçaladı, El Lat Aslanı Hakkında Kısa Bilgi, El Lat Aslanı Kaç Metre Uzunluğunda Kaç Tondur, El Lat Aslanı Hangi Yüzyıla Ait Tarihi Eserdir, El Lat Aslanı Hangi Antik Kentte Bulunmaktadır, El Lat Aslanı Hakkında Bilgiler.

El Lat Aslanı; MS. 1. Yüzyıla ait olan Palmira Antik Kenti’ndeki Bel Tapınağı’nın dışında bulunan heykeldir.

Tarihi, Neolitik döneme kadar uzanan Palmira Antik Kenti, 2013 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü olan UNESCO tarafından Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi‘ne alınmıştı.

El Lat Aslanı, İslam öncesi Arabistan’da, üç ana tanrıçadan biri olan Tanrıça El-Lat’a adanmıştı.

El-Lat (Al Laht) yani Lat İslam öncesi Arabistan’daki kader, kısmet ve bereket tanrıçası. En büyük tapınağı Taif’te bulunuyordu. Lat, İslamdan önce Arapların Kabe’de bulunan putlarından biridir.

IŞİD El Lat Aslanı’nı Parçaladı Yok EttiElLat
IŞİD militanları 04.07.2015 tarihinde dünyaca ünlü eşsiz bir eser olan, 3 metre uzunluğunda ve 15 ton ağırlığındaki El-Lat Aslanı heykelini parçalamıştır.

İslam öncesi dönemde Mekke’nin üç baş tanrıçasından biridir. Bu üç tanrıça Mekkelilerin inancına göre Tanrı’nın kızlarıydı. Petralı Nabatlılar tarafından da tapınılan Lat, Nabatlılarca Yunan Athena ve Romalı Minerva ile denk tutulmuştur. Wellhausen’e göre, onlar Lat’ın Hubal’ın annesi olduğuna inanıyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.