7 Haziran 2023

Elon Musk Kimdir ?

Elon Musk 28 Haziran 1971 doğumlu Güney Afrika asıllı Amerikalı mucit ve girişimcidir. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın (orijinali X.com) kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır. Queen’s University’den ayrıldıktan sonra, The Wharton School’da ekonomi alanında, University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’da fizik alanında lisans eğitimlerine devam etti. ” diyerek anlatıyor wikipedi Elon Musk’ın hayatının giriş bölümünü;

Elon Musk  Kanadalı bir Annenin ve İngiliz bir Babanın çocuğu olarak Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. 1971 doğumludur. Gençliğinde bilim ve elektroniğe merakı başlamış ve ailesinin desteğiyle bilgisayar sahibi olmuştur. Çocukluğunda çok sayıda fantastik ve bilim kurgu hayranlığından dolayı bulduğu tüm Comic Book serilerini okumuştur.

Elon Musk 12 yaşındayken  bilgisayarında Blastar adında bir oyun yazar ve onu 500 dolara satarak ilk parasını kazanır. Teknoloji sektörüne ilk adımını atar ve ilk parasını bu şekilde kazanır. Annesinin sahip olduğu Kanada vatandaşlığı sayesinde Kanadaya taşınır ve orada  lise yıllarını geçirir. 17 yaşına geldiğinde annesi sayesinde kanada vatandaşlığını almış olur.

İlk şirketi Zip2 olur. Bir web yazılım şirketidir. Abisi Kimbal ile birlikte şirketi yönetirler.

Şirket şehir gezi rehberi için gazetelere yayın malzemeleri hazırlar. New York Times ve Chicago Tribune ile anlaşma sağlar. Ardından CitySearch.com isimli bir şirketle birleşme yaşarlar ve şirket alanında devleşir. Daha sonra Compaq Bilgisayar şirketi bu şirketi satın alır.  Karşılığında 300 milyon dolar öder. Bu ödemenin karşılığında Elon’un eline 22 milyon dolar geçer.

Yıl 1999 Elon Musk 22 yaşında ve elinde artık 22 milyon dolar var.elon-musk-kimdir

Ardından halen dünyanın en çok kullanılan ödeme yöntemi olan Paypal ‘ın temellerini atar.

Ortak olarak Peter Thiel ile  X.com u kurar. Bir yıl sora şirket Confinity şirketiyle birleşir. Projenin adı PayPal olur.  Başlarda E-mail tabanlı kişiden kişiye ödeme yöntemi olarak bu proje işlemiştir. Nitekim bu özelliğini halen korumakla birlikte PayPal çok farklı ödeme yöntemlerine sahip olmuştur.

2002 yılında PayPal eBay tarafından 1,5 milyar dolara satılır. Satış öncesi Musk şirketin en büyük hissedarlarından biridir. Musk bu ödemeden 165 milyon dolar alır.

Yıl 2002 ve Elon Musk 31 yaşında elinde artık 200 milyon dolardan fazla para var.

Vakit kaybetmeden hayallerini süsleyen ve Bilim Kurgu romanlarından fırlama fikirlerden birisi olan SpaceX i Roket yakıtları mühendisi Tom Mueller ile birlikte kurar.

SpaceX ‘in ana amacı Uzay Keşifleri Şirketi olmaktır.

Elon ve ekibi yaklaşık 6 yıl boyunca hayallerin peşinde koşar.  Fakat bunu mühendislik bilimi içerisinde ve yenilikçiliğe açık olarak yaparlar. Yıl 2008 i gösterdiğimde NASA SpaceX ‘in geleceğinin farkına varır ve yakından takip ettiği için bu şirketin desteklenmesini bizzat ister. SpaceX ‘e 1,6 milyar dolar yatırım yapılır. Bazı kaynaklarda bu bir ödülmüş gibi gösterilse de bu bir yatırımdan başka bir şey değildir. NASA bu yatırım ile Rusya üzerinden yapılan gönderimleri SpaceX in yapması için teşvik etmektedir. Nitekim günümüzde Elon Musk artık biraz siyasi olmakla birlikte hedeflenen sözleri söylemeye başlamıştır. Her ne olursa olsun SpaceX ilk özel bir şirket olarak NASA nın resmi olarak kargolarını uzaya gönderen bir şirket olmayı başarmıştır. Uluslararası Uzay İstasyonuna düzenli kargolar gönderiliyor. Bugüne kadar aldığı tüm görevleri başarıyla yerine getirdiler.Ayrıca SpaceX çok yenilikçi bir adım atarak tekrar kullanılabilir roketler geliştirmeyi başardı. Önümüzdeki yıllarda artık sadece yakıt masrafı düşünülerek uzaya gidiş gelişler kolaylaşacak. Günümüze kadar hem yakıt hem de roket maliyeti toplam masraf oluyordu. Bu kayıp ve verimli olmayan yöntem yüzünden Uzay yolculukları ve kargoları aşırı pahalıya mal oluyordu.

Tesla Motors Elon Musk ‘ın bir başka fantastik fakat artık gerçeklik haline gelmiş bir projesidir. İlk temelleri 2004 yılında atılmıştır.10352722_h15508358

Projeyi garanti altına almak ve tecrübelerden faydalanmak için Elon hiç riske girmemiş ve bu şirketi 5 kişi ile birlikte kurmuştur. Martin Eberhard, Marc Tarpenning, JB Straubel, Ian Wright bu kişilerdir. Tesla Motors adını Elektrik ve Fizik mühendisi Nikola Tesla dan almıştır. Sadece isim değil tasarlanan motorlarda AC motor tasarımları kullanılarak Teslanın yolu takip edilmektedir. 100 yıl önce yapılması gerekenleri bugün Elon yapmaktadır.

Nitekim Elon Musk sadece şirketin adı ve sahip olduğu bu ruh sayesinde dünyada büyük beğeni ve sempati toplamıştır. Sadece dünya değil elbette kendi ülkesinde bile yaptığı elektrikli araba yatırımları sayesinde Ford ve GM ‘in gelecek planlarını değiştirecek kadar güçlü başarıya ulaşmıştır. Markaların “Elektrikli arabanın geleceği yok geçmişte denedik bir halt olmadı” dediği vakitlerde yeni bir elektrikli araba şirketi kurmuştur. Fakat bu şirketin en büyük farkı “amacı sadece elektrikli araba üretmek” olmasıdır. Güçlü bir sermaye ve iyi bir planlama sayesinde Tesla orta sınıf veya biraz yüksek kaliteyle zengin sınıfına hitap eden arabalar üretmektedir. Tesla Motors arabaları şuradan incelenebilir.  Fabrika harıl harıl çalışıyor ve ülkenin dört bir yanına Elektrik Şarj merkezleri kurmaya devam ediyor. Şirketin ve teknolojinin başarısını kanıtladığından dolayı şimdi diğer markalar Tesla ‘nın başarısını taklit etmeye çalışıyor. Bunun içerisinde GM, Ford, Mercedes ve Volkswagen gibi dev markalar bulunuyor.

Yıl 2014 ve Elon 42 yaşına geldi. 5 çocuğu var geleceğe yatırım yapmaktan geri durmuyor . Artık serveti milyon dolarlar değil milyar dolarlardan oluşuyor. Günümüzde 12 milyar dolardan fazla serveti var.

Tam bu sebepten olacak ki maaş olarak şirketlerinden hiç para almıyor.Hepsinde mühendis, kurucu ve ceo olmasına rağmen sadece yılda 1 dolar maaş aldığı belirtiliyor.

Sonuç olarak, Elon Musk günümüzdeki en büyük girişimcilerden birisidir. Hayallerinin peşinde koşan ve bu hayallere yatırım yapmaktan korkmayan birisidir. Elon Musk bir risk sever ve aldıkları risklerin sonucunda daima başarılı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.