30 Mayıs 2023

Emmy Noether Kimdir ?

Emmy Noether’in Hayatı, Amalie Emmy Noether Kimdir, Emmy Noether’in Biyografisi, Emmy Noether’in Kim, Emmy Noether’in Resimleri, Emmy Noether’in Eserleri, Emmy Noether’in Kısaca Hayatı, Emmy Noether’in Matematiğe Katkıları Nelerdir, Noether Oğlanları Nedir tüm bu sorularınızın cevabı bilgebilir.com adresinde.

Tam adı Amalie Emmy Noether olan soyut cebir ve kuramsal fiziğe olan çığır açıcı katkılarıyla bilinen Alman matematikçi Emmy Noether 23 Mart 1882 yılında Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Erlangen şehrinde doğdu.

Emmy Noether Yahudi bir aile olan Max ve İda Noether’lerin ilk çocuğudur. Babası ünlü matematikçi Max Noether’dir. Emmy Noether’in babası çok ünlü bir cebirsel geometri profesörü olan Max Noether, kızı Emmy Noether’e matematik ile ilgili dersler verdi.

Emmy Noether, babasının ders verdiği Erlangen Üniversitesi’nde matematik okudu. Daha sonra 1907 yılında Paul Gordan’ın danışmanlığında tezini bitirdikti ve tezini bitirdikten sonra da Erlangen Matematik Enstitüsünde maaş almaksızın yedi yıl süre ile çalıştı.Emmy Noether

Emmy Noether, 1915 yılında David Hilbert ve Felix Klein tarafından Göttingen Üniversitesi’nin dünyaca ünlü matematik araştırma merkezi olan, matematik bölümüne katılması için çağrıldı. David Hilbert ve Felix Klein tarafından çağrılmasına rağmen, üniversite yönetimi tarafından reddedildi ve dört yıl daha Hilbert adına ders vermeye devam etti.

Emmy Noether’in ders verme hakkı 1919 yılında verildi. Ve bu sayede Privatdozent unvanını aldı.

1930 yılından sonra Almanya’da büyük ölçüde Yahudi katliamları, sürgünleri ve kampları yapılıyordu. Doğuştan Yahudi olan Emmy Noether’in başına daha çok felaketler geldi.

Emmy Noether 1931 yılında ‘’Modern Cebir’’ adlı yazısını yayımladı.

Noether Oğlanları Ya Da Noether Çocukları
1933 yılına kadar Göttingen matematik bölümünde ders verdi. Emmy Noether’in öğrencilerine zaman zaman Noether Oğlanları veya Noether Çocukları denilirdi.

Noether teoreminin fizik üzerinde derin bir etkisi olmasına rağmen, matematikçiler arasında Noether soyut cebire olan çığır açıcı katkılarıyla hatırlanır.

Emmy Noether, 1933 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Emmy Noether yaşamının son iki yılını Bryn Mawr College’inde ve Princeton Üniversitesinde dersler vererek geçirdi.

Rus topolojist Pavel Alexandrov, Emmy Noether’i gelmiş geçmiş en iyi kadın matematikçi olarak tanımlamıştır.

Emmy Noether, Amerika Birleşik Devletleri’nin Pennsylvania eyaletinde bağlı Bryn Mawr şehrindeki 14 Nisan 1935 yılında öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.