3 Aralık 2023

En Çok Satan 5 Ekonomi Kitabı 2020 Ocak

Türkiye’de En Çok Satan 5 Ekonomi Kitabı

Ülkemizde 2020 yılının Ocak ayı itibari ile en çok satan ekonomi kitapları hangileri diye merak ediyorsanız sizler için araştırdık. Online kitap satış sitesi www.dr.com.tr sitesinde en çok satın alınan ekonomi kitaplarını, kitapların yazarlarını ve konusu bu yazımızda bulabilirsiniz.

En Çok Satan Ekonomi Kitapları 2020

En Çok Satan 5 Ekonomi Kitabı ve Konusu

Türkiye Ekonomisi Mahfi Eğilmez

1. Türkiye Ekonomisi-Mahfi Eğilmez

Bu kitap, Türkiye ekonomisi üzerine yazılmış kitaplardan farklı bir bakış açısı getiriyor.

Türkiye’nin ekonomik yapısını, Türk Lirasını ve parasal düzeni, ekonomi yönetiminde görev alan kurumları, Türkiye’nin dış ekonomik ilişkilerini ve borçluluğunu da içeren kapsamlı bir ekonomik çerçeve çiziyor.

Türkiye ekonomisi, ekonomi ve ekonomi politikası uygulamaları açısından bir laboratuvar gibi.

Hemen her gün ekonomiyi etkileyen farklı gelişmeler yaşanıyor ve bu gelişmelere politika yapıcılardan ve uygulayıcılardan farklı tepkiler geliyor. Bu nedenle kitabın son bölümünde Türkiye ekonomisinin güncel sorunlarına da yer veriliyor.

Mahfi Eğilmez’in Türkiye Ekonomisi Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Türkiye Ekonomisi

Kitabın Yazarı: Mahfi Eğilmez

Yayınevi: Remzi Kitabevi

Kitabın Türü: Ekonomi

Sayfa Sayısı: 280

İlk Baskı Yılı: 2020

İktisattan Çıkış Emre Alkin

2. İktisattan Çıkış-Emre Alkin

 “İktisada Giriş” iktisadın ilk dersidir… Hatta ilk kitabı…

İçinde bol bol rasyonellik, hatırı sayılır matematik ve geçmişin deneyimleri vardır.

Bugün ise inandırıcı gelmiyor kimseye. Neden mi?

Çünkü normal şartlarda iktisat “rasyonel insan”ı tarif eder. Hani şu özgür yaşayan ve sınırlı kaynaklarla sonsuz ihtiyaçları arasında dengeleme yapmak zorunda kalan insanı…

Ne yazık ki günümüzde rasyonel insandan söz etmek mümkün değil. Gelirinden fazla harcayan, arzularıyla ihtiyaçlarını birbirine karıştıran, “alışılmış mutsuzluklar için keşfedilmemiş mutlulukları feda eden” insanlarla dolu bir dünyada yaşıyoruz.

Peki neden böyle oldu?

İktisat, rasyonel insanı ne zaman ve neden kaybetti?

Şimdi ne yapmak lazım?

Dünyanın en etkili ekonomistleri arasında gösterilen Prof. Dr. Emre Alkin, çok yönlü bir iktisadi değerlendirmeyle dünyanın ve Türkiye’nin ekonomisine dair çarpıcı ve rahatsız edici bir bakış açısıyla cevaplıyor bütün bu soruları…

Siyasetçiden iş insanına, sokaktaki vatandaştan firmadaki personele, futbolcudan sanatçıya kadar herkes için çıkarılacak dersler bulacaksınız bu kitapta…

Türkiye’den başlayıp küresel ekonomiye kadar uzanan “iktisattan çıkış” yolculuğu, sadece devletlerin değil, insanın da hikâyesi…

Emre Alkin’in İktisattan Çıkış Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: İktisattan Çıkış

Kitabın Yazarı: Emre Alkin

Yayınevi: Destek Yayınları

Kitabın Türü: Ekonomi

Sayfa Sayısı: 176

İlk Baskı Yılı: 2019

Ekonomi 101 Alfred Mill

3. Ekonomi 101-Alfred Mill

Ekonomi 101 ekonomi konusunda hiçbir şey bilmeyenlerin gazetelerin ekonomi sayfalarında çıkan haberleri okuyup anlayabilmelerini, ekonomiyle ilgili sohbetlere katılabilmelerini ve genel olarak ekonomi bilimi hakkında fikir edinebilmelerini sağlamak için hazırlandı.

Bu kitabı okuyarak yatırım araçları, arz-talep dengesi, döviz kurları, mikroekonomi gibi temel ekonomi bilimi kavramlarını öğrenecek, aklınızdaki pek çok soruya yanıt bulacak ve aşağıdakiler gibi başka ilginç sorularla karşılaşacaksınız: Neden bazı ekonomilerde para olarak kâğıt banknotlar kullanılırken bazılarında yüzlerce kilo ağırlığında taş bloklar kullanılır?

Enflasyonist politikalar neden diktatörlükle son bulur? Bir ekonomist neden “Açık konuşursam söylediklerimi yanlış anlayabilirsiniz,” deme ihtiyacı duyar? Bir ekonomist neden tehdit altındaki hayvanları koruyabilmek için onları yememiz gerektiğini öne sürer? Devlet nasıl olur da firmalara çevreyi kirletme izni satabilir?

Alfred Mill’in Ekonomi 101 Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Ekonomi 101

Kitabın Yazarı: Alfred Mill

Yayınevi: Say Yayınları

Kitabın Türü: Ekonomi

Sayfa Sayısı: 256

Çevirmen: Nurdan Soysal

Orijinal Adı: Economics 101

İlk Baskı Yılı: 2017 (Say Yayınları)

Ekonomistlerle Sohbetler Aysel Gündoğdu

4. Ekonomistlerle Sohbetler-Aysel Gündoğdu

Ekonomi, bilimsel çalışmalardan olduğu kadar deneyimlerden de yola çıkarak analiz edilebilecek bir çalışma alanı. Ekonomiye dair yazılmış tüm bilimsel kaynakları da tarasanız kimi zaman aradığınız cevabı ancak deneyimli bir ekonomistin yorumlarında bulabilirsiniz.

Ekonomistlerle Sohbetler işte tam da bu amaçla hazırlandı. Bu kitap, akademik ve sektörel deneyime sahip ekonomistlerin dünya ve Türkiye ekonomisine dair görüşleri alınarak oluşturuldu.

Bu çalışmaya katılan çok değerli ekonomistler, dünyada ekonominin seyrinden işsizlik ve orta gelir tuzağı sorununa, teknolojik gelişmelerden Endüstri 4.0’a kadar birçok soruya cevap verirken, yatırımcılara ve ekonomist adaylarına tavsiyelerini de paylaştı. Doç. Dr. Aysel Gündoğdu’nun kaleme aldığı Ekonomistlerle Sohbetler’de yer alan röportajlar sayesinde Türkiye ve dünya ekonomisine dair aklınıza takılan sorulara cevap bulacaksınız.

Dr. A. Mahfi EĞİLMEZ

Ali AĞAOĞLU

Arda TUNCA

Atilla YEŞİLADA

Doç. Dr. Bilin NEYAPTI

Prof. Dr. Emre ALKİN

Prof. Dr. Erhan ASLANOĞLU

Prof. Dr. İzzettin ÖNDER

Prof. Dr. Mehmet Hasan EKEN

Murat SAĞMAN

Özlem Derici ŞENGÜL

Prof. Dr. Sabri Burak ARZOVA

Prof. Dr. Sadi UZUNOĞLU

 Prof. Dr. Selva DEMİRALP

Şant MANUKYAN

Doç. Dr. Zahide AYYILDIZ ONARAN

Aysel Gündoğdu’nun Ekonomistlerle Sohbetler Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Ekonomistlerle Sohbetler

Kitabın Yazarı: Aysel Gündoğdu

Yayınevi: Humanist Kitap Yayıncılık

Kitabın Türü: Ekonomi

Sayfa Sayısı: 280

İlk Baskı Yılı: 2019

Ekonominin Temelleri Mahfi Eğilmez

5. Ekonominin Temelleri-Mahfi Eğilmez

Dr. Mahfi Eğilmez bu kitapta, ekonominin temellerini oluşturan kavramları, hipotezleri, yaklaşımları, teorileri, endeksleri, göstergeleri ve kurumları ele alıyor. Ekonomiyle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilenenlere, ekonomi derslerini izleyenlere olabildiğince basit bir biçimde temel bilgileri vermeyi amaçlıyor.

Ekonominin Temelleri, ekonomi öğrenenler için rehber niteliği taşımanın yanı sıra bu alanda belli bir düzeyde olanlar için de çeşitli kavram ve kurumları hatırlamak, bilgi tazelemek açısından bir referans kitabı olma özelliği taşıyor.

Mahfi Eğilmez’in Ekonominin Temelleri Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Ekonominin Temelleri

Kitabın Yazarı: Mahfi Eğilmez

Yayınevi: Remzi Kitabevi

Kitabın Türü: Ekonomi

Sayfa Sayısı: 400

İlk Baskı Yılı: 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.