27 Mart 2023

En İyi Aamir Khan Filmleri

Aamir Khan Kimdir, Aamir Khan Kaç Yaşında, En İyi Aamir Khan Filmleri Nelerdir, Aamir Khan Filmleri İzle, Aamir Khan Filmlerinin İsimleri, Aamir Khan’ın Oynadığı Filmler, Aamir Khan Filmlerinin Konusu, En İyi Bollywood Filmleri, En İyi Hint Filmlerini sitemizde sizler için araştırdık. İlk önce Aamir Khan’ı tanıyalım. Kimdir bu Aamir Khan?

Aamir Khan Kısaca Kimdir?
Aamir Khan, 14 Mart 1965 tarihinde Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin başkenti olan Mumbai ya da Türkçe ismiyle bilinen adıyla Bombay’da doğdu. Bollywood’a isim veren şehrin çocuğudur.

Aamir Khan Müslüman Mıdır?
Aamir Khan Müslüman olup 2012 yılında da Hacca gitmiştir.

Bollywood Nerededir? Bollywood Adı Nereden Gelmektedir?
Bollywood’un ismi Hindistan’ın ilk filmleri Bombay kentinde çekildiği için oradan esinlenerek konulmuştur.

Bollywood’un dünyaca ünlü Hintli sinema oyuncusu, yapımcı ve yönetmeni Aamir Khan’ın sadece Hindistan’da değil tüm dünyada geniş bir hayran kitlesi vardır. Ülkemizde de geniş bir hayran kitlesi olan sinema ile ilgilenen herkesin bildiği bir isimdir Aamir Khan.aamir khan en iyi filmleri

Aamir Khan’a benim hayranlığım ise 3 Idiots yani 3 Aptal filminden sonra olmuştur. Film o kadar anlamlı ve güzeldir ki Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer zamanında Türkiye genelindeki bütün il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerin ve bürokratlarının da filmi izlemesi için talimat verilmiştir.

Aamir Khan sanki oyunculuk için doğmuştur. Bir insanın her filmi bu kadar mı güzel olur ? Bollywood’u Türkiye’ye sevdiren adamlardan biridir Aamir Khan.

Gelelim Aamir Khan’ın en iyi filmlerine.

En İyi Aamir Khan Filmleri Hangileridir?

1_ 3 Idiots – 3 AptalEn iyi Aamir Khan Filmleri
3 Idiots – 3 Aptal filmi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da önerilmiş bir filmidir. 3 Arkadaşın dostluklarını, hayatını anlatan ve eğitim sistemini eleştiren 3 Idiots filmi Hindistan’da tüm zamanların en yüksek gişe rekoru ve hâsılat yapan filmidir. 3 Idiots filmi Türkiye’de 3 Aptal, 3 Ahmak adları ile çevrilmiştir. 3 Idiots filmini izleyenler hatırlayacaktır All izz well repliğini.
3 Idiots – 3 Aptal Yapım Yılı: 2009
3 Idiots – 3 Aptal IMDB Puanı: 8,5
3 Idiots – 3 Aptal Oyuncuları: Aamir Khan, Madhavan, Sharman Joshi, Kareena Kapoor, Boman Irani, Omi Vaidya, Mona Singh
3 Idiots – 3 Aptal Karakterleri: Rancho karakterini Aamir Khan, Farhan karakterini Madhavan, Raju karakterini Sharman Joshi, Pia karakterini Kareena Kapoor canlandırmıştır.
3 Idiots – 3 Aptal Konusu: Hindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını ve eğitim sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu anlatan bir film. Herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın iki arkadaşı. Üç arkadaş Rancho, Farhan ve Raju. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri.

2_ Ghajinighajini replikleri
Ghajini, 2000 yapımı Amerikan filmi Memento’nun ya da Türkçe adı ile Akıl Defteri’nin romantizme edilmiş ve aksiyonu üst basamaklara taşımış bir filmdir.
Ghajini Yapım Yılı: 2008
Ghajini IMDB Puanı: 7,3
Ghajini Oyuncuları: Aamir Khan, Asin, Jiah Khan,  Tinnu Anand , Pradeep Singh Rawat
Ghajini Karakterleri: Sanjay Singhania veya Sachin karakterini Aamir Khan, Kalpana Shetty karakterini Asin, Sunita karakterini Jiah Khan, ve Ghajini Dharmatma karakterini Pradeep Singh Rawat canladırmaktadır.
Ghajini Konusu: Sanjay Singhania zengin bir adamdır ve başına aldığı darbeden dolayı 15 dakika da bir her şeyi unutmaktadır. Unuttuğunu bunları hatırlamak için ise elinde fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekmektedir. Sanjay Singhania, Ghajini adında birini aramaktadır. Ghajini filmi Aksiyonun hiç düşmediği romantizin, aşkın ve sevginin olduğu bir film.

3_ Fanaafanaa replikleri
Fanaa duygusal bir film, romantizm arayanlar için güzel bir Aamir Khan filmi. Fanaa filmini izlerken birbirinden güzel romantik müziklere bayılacaksınız.
Fanaa Yapım Yılı: 2006
Fanaa IMDB Puanı: 7,2
Fanaa Oyuncuları: Aamir Khan, Kajol, Rishi Kapoor, Tabu
Fanaa Karakterleri: Rehan Qadri karakterini Aamir Khan, Zooni Ali Beg karakterini Kajol canlandırmaktadır.
Fanaa Konusu: Zooni, kör fakat çok güzel bir kızdır. Bir gün tur rehberi Rehan ile karşılaşır ve ona âşık olur. Gözlerinden ameliyat olur ve gözleri açılır fakat Rehan bir sır gibi ortadan kaybolmuştur. Rehan gittiğinde Zooni hamiledir ve bir çocuk dünyaya getirir. Rehan’ın öldüğünü fakat yıllar sonra bir gün tesadüf eseri Rehan birden çıkıp gelir.

4_Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldirtaare zameen par her cocuk ozeldir izle
Orijinal adı Taare Zameen Par olan film Türkiye’de bazı siteler Yerdeki Yıldızlar bazıları ise Her Çocuk Özeldir olarak ismi ile çevirmiştir.
Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir filmi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da önerilmiş bir filmidir.
Disleksi Nedir? Bu filmi izlediğiniz zaman daha iyi anlayacaksınız. Özellikle başta öğretmenler olsun tüm eğitimcilerin, annelerin, babaların kesinlikle izlemesi gereken bir film. Disleksi, öğrenme güçlüğü veya öğrenme bozukluğu hastalığını anlatan bir film.
Taare Zameen Par-Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir Yapım Yılı: 2007
Taare Zameen Par-Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir IMDB Puanı: 8,5
Taare Zameen Par-Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir Oyuncuları: Aamir Khan, Darsheel Safary, Tanay Chheda, Sachet Engineer, Tisca Chopra, Vipin Sharma
Taare Zameen Par-Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir Karakterleri: Resim öğretmeni Ram Shankar Nikumbh karakterini Aamir Khan, Ishaan Awasthi karakterini Darsheel Safary canlandırmaktadır.
Taare Zameen Par-Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir Konusu: Harfleri sayıları algılama zorluk çeken Ishaan ailesi ve çevresi tarafından tembel, geri zekâlı muamelesi görmektedir. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile hayatı değişmektedir.

5_ Talaashtalaash replikleri izle
Talaash Yapım Yılı: 2012
Talaash IMDB Puanı: 7,3
Talaash Oyuncuları: Aamir Khan, Kareena Kapoor, Rani Mukerji, Nawazuddin Siddiqui, Rajkummar Rao, Subrat Dutta
Talaash Karakterleri: Polis müfettişi Surjan Singh Sekhawat karakterini Aamir Khan, Polis müfettişi Surjan Singh Sekhawat’ın eşi Roshni Shekhawat karakterini Rani Mukerji ve bir hayat kadını olan Rosie / Simran karakterini Kareena Kapoor canlandırmaktadır.
Talaash Konusu: Film hızla giden bir araba sahnesiyle başlıyor. Ancak bir anda araba kaldırıma çıkar ve denize düşer. Ertesi gün, hikâyeye müfettiş Surjan Singh Sekhawat dâhil olur. Bu sırada bir hikâyeyle müfettiş ile eşinin tek çocukları Karan’ı kaybettikleri öğrenilir. Çift bu olayın ardından Mumbay’a taşınmıştır. Güzel bir polisiye film. Şaşırtıcı bir son.

6_ P.K.pk izle aamir khan
PK Yapım Yılı: 2014
PK IMDB Puanı: 8,7
PK Oyuncuları: Aamir Khan, Anushka Sharma, Sanjay Dutt, Boman Irani
PK Karakterleri: P.K. karakterini Aamir Khan, Jagat Janani karakterini Anushka Sharma ve Bhairon Singh karakterini Sanjay Dutt canlandırmaktadır.
PK Konusu:  P.K. bir şehirdeki yabancının düşünceler komedisidir. P.K.daha önce kimsenin sormadığı sorular sorar. Bunlar masum, çocuk gibi sorulardır ama cevapları enteresandır. P.K.’ın masum gözlerini gören insanlar kendi monoton hayatlarını gözden geçirirler. P.K.’in sadık arkadaşları ve dostları olur. Kırık kalpleri düzeltir öfkeleri dindirir. P.K.’in çocuksu merakı kendisi ve milyonlarca insan için manevi bir yolculuğa dönüşür. Film karmaşık felsefelerin iddialı ve benzersiz yönlerini orijinal bir şekilde ortaya koyuyor. Ayrıca basit, kahkaha dolu, insani bir aşk masalı da süregidiyor. Sonuç olarak ayrı dünyalardan gelen yabancılar arasında dostluk destanı işlenmiş diyebiliriz. PK isminin anlamı aslında sarhoş demektir. Uzay gezegeninden dünyayı keşif etmek üzere gönderilen PK kendisinin geldiği yerde kimse kıyafet giymemekte. Dünyamızdan farklı olarak orada yaşayan kişiler konuşma gereği duymaz ve kendi özel yetenekler sahiptir. PK buraya indiğinde çıplak bir adam olarak Hintli bir hırsız tarafından boynunda bulunan madalyon çalınacaktır. Bu madalyon onun kendi gezegenine geri dönmesi için lazımdır. Bu hırsızı aramaya başlayan PK kendisini yeni maceralar içerisine atarak yeni doğmuş bebek gibi insanlara davranmaktadır. PK gezegeninde kullanıldığı elleri tutma yöntemi ile konuşmayı öğrenecektir. Ancak bu konuşma oldukça masum soruları beraberinde getirecektir. Madalyonun kendisine geri gelmesi için dünya üzerinde ne kadar Tanrı varsa onlara tapan adamımız ne yazık ki sonunda her şeyin anlamsız ve yalan olduğunu görecektir. Bu olayların arasında karşısına çına Hintli kız haber sunucusu olarak ilk başlarda dediklerine inanmaz. Ancak çıkan olaylar neticesinde PK’nın dediklerinin sahte olmadığını görerek ona yardım etmek için ikili harekete geçer. PK madalyonun ararken madalyon Tanrı ile konuştuğunun iddia eden bir adamdır.

7_ Rang De Basanti – Onu Sarıya Boyaonu sariya boya izle
Rang De Basanti – Onu Sarıya Boya Yapım Yılı: 2006
Rang De Basanti – Onu Sarıya Boya IMD Puanı: 8,5
Rang De Basanti – Onu Sarıya Boya Oyuncuları: Aamir Khan, Siddharth, Sharman Joshi, Kunal Kapoor, Atul Kulkarni, Alice Patten, Soha Ali Khan,  Steven Mackintosh, Madhavan
Rang De Basanti – Onu Sarıya Boya Karakterleri: Daljeet DJ / Chandrashekhar Azad karakterini Aamir Khan, Karan R. Singhania / Bhagat Singh karakterini Siddharth, Sukhi / Rajguru  karakterini Sharman Joshi, Aslam / Ashfaqullah Khan karakterini Kunal Kapoor, Laxman Pandey / Ramprasad Bismil  karakterini Atul Kulkarni, Sue karakterini Alice Patten canlandırmaktadır.
Rang De Basanti – Onu Sarıya Boya Konusu: İngiliz bir araştırmacısı Sue, Hint kültürüne ilgi göstermektedir. Dedesinin yazdığı günlüklerden yola çıkarak Hindistan’a gider. Ve Sue onların bağımsızlık mücadelesiyle ilgili bir belgesel çekmek ister. Üniversite gruplarından oyuncular toplamaya çalışan Sue için manzara oldukça gariptir; çünkü bu gençlerin hepsi yozlaşmış bir şekilde Batı kültürünün taklitçileri haline gelmiştir.

8_ Lagaan: Once Upon a Time in India – Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da – Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’dalagaan izle
Orijinal adı Once Upon a Time in India olan film bazı web sitelerinde Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da bazı siteler de ise Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da olarak yayınlanmaktadır. Lagaan: Once Upon a Time in India, Bollywood’dan çıkmış en pahalı filmlerden biridir.
Lagaan: Once Upon a Time in India – Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da Yapım Yılı: 2001
Lagaan: Once Upon a Time in India – Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da IMDB Puanı: 8,3
Lagaan: Once Upon a Time in India – Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da Oyuncuları: Aamir Khan, Gracy Singh, Rachel Shelley, Paul Blackthorne, Suhasini Mulay
Lagaan: Once Upon a Time in India – Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da Karakterleri: Bhuvan karakterini Aamir Khan, Gauri karakteerini Gracy Singh, Elizabeth Russell karakterini Rachel Shelley, Andrew Russell karakterini Paul Blackthorne, Yashodamai karakterini Suhasini Mulay canlandırmaktadır.
Lagaan: Once Upon a Time in India – Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da Konusu: 1893 yılında İngiliz sömürge yönetimi sırasında, Champaner adındaki küçük tarım köyünde, bütün gözler gökyüzüne çevrilmiştir. Son yağmur mevsimi çok kısa sürmüştür, bu yıl da tek bir damla yağmur bile düşmemiştir. Endişelenen köylüler bir yandan verginin bu yıl iki katına çıkarıldığını öğrenirler. Bhuvan adında genç bir çiftçinin önderliğinde, eyaletin racasını görmeye giderler. Raca onlara bu konuda yetkisi olmadığını, kararın İngilizler tarafından verildiğini söyler. Kaprisli, öfkeli ve kibirli Yüzbaşı Russell, köylülere kendi subaylarından oluşan bir takımla kriket maçı teklif eder, ne var ki köylüler bu oyunu hiç bilmez. Maçı kazanırlarsa, üç yıl boyunca Lagaan’dan bağışık tutulacaklardır; kaybederlerse, Lagaan üç katına çıkacaktır.

9_ Andaz Apna ApnaAndaz Apna Apna izle
Aamir Khan, Salman Khan, Karisma Kapoor başrollerde oynadığı 1994 yapımı film oldukça neşeli ve komiktir. Filmin eski bir yapım olmasına rağmen çok eğlencelidir.
Andaz Apna Apna Yapım Yılı: 1994
Andaz Apna Apna IMDB Puanı: 8,8
Andaz Apna Apna Oyuncuları: Aamir Khan, Salman Khan, Raveena Tandon, Karisma Kapoor, Paresh Rawal, Viju Khote
Andaz Apna Apna Karakterleri: Amar Manohar karakterini Aamir Khan, Prem Bhopali karakterini Salman Khan, Karisma karakterini Raveena Tandon, Raveena karakterini Karisma Kapoor canlandırmaktadır.
Andaz Apna Apna Konusu: Aamir ile Salman iki serseri tipli gençtir. Akılları havadadır, sürekli olarak hayal kurup durmaktadırlar. Raveena ise ünlü bir zenginin kızıdır ve bir adamla evlenmek için Hindistan’a gelir. Karisma Kapoor’da onun yardımcısıdır. Aamir ile Salman gazetede haberi okur okumaz, kızı tavlamak için villasına kadar gelir. Aamir ile Salman kızı tavlayabilecek mi? Tavlasa da kız hangisinin olacak? Ve bu iki serseriyi hangi sürprizler bekliyor?

10_ Dil Chahta Hai-Kalbin ArzusuDil Chahta Hai izle
Dil Chahta Hai Türkçe anlamı Kalbin Arzusu’dır. İzlerken içinde aşkı, dostluğu, ayrılığı, yalnızlığı, sevinci, hüznü bulabileceğiniz bir film. 21 ödül sahibi bir filmdir Dil Chahta Hai .
Dil Chahta Hai-Kalbin Arzusu Yapım Yılı: 2001
Dil Chahta Hai-Kalbin Arzusu IMDB Puanı: 8,4
Dil Chahta Hai-Kalbin Arzusu Oyuncuları: Aamir Khan, Saif Ali Khan, Akshaye Khanna, Preity Zinta, Sonali Kulkarni, Dimple Kapadia
Dil Chahta Hai-Kalbin Arzusu Karakterleri: Akash Malhotra karakterini Aamir Khan, Sameer karakterini Saif Ali Khan, Siddharth Sinha karakterini Akshaye Khanna, Shalini karakterini Preity Zinta, Pooja karakterini Sonali Kulkarni, Tara Jaiswal karakterini Dimple Kapadia canlandırmaktadır.
Dil Chahta Hai-Kalbin Arzusu Konusu: 3 sıkı arkadaş, biri her gördüğü kıza âşık olan Sameer, biri aşka inanmayan ve dalgaya alan çapkınlık peşinde koşan Akash, diğeri ise hislerini içine atan Siddharth’ın zamanla hayatın bu 3 dost üzerinde meydana getirdiği değişimleri izleyeceksiniz.

Dangal Filmi

11_ Dangal
Dangal Yapım Yılı: 2016
Dangal IMDB Puanı: 8,5
Dangal Oyuncuları: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra, Aparshakti Khurana, Zaira Wasim, Suhani Bhatnagar, Ritwik Sahore, Girish Kulkarni
Dangal Karakterleri: Güreşçi Mahavir Singh Phogat karakterini Aamir Khan, Daya Kaur karakterini Sakshi Tanwar, Geeta Phogat karakterini Fatima Sana Shaikh, Babita Kumari karakterini Sanya Malhotra canlandırmıştır.
Dangal Konusu: Hintli güreşçi Mahavir Singh Phogat’ın hayat hikayesi anlatılmaktadır. Hintli güreşçi Mahavir Singh Phogat, Geeta Phogat ve Babita Kumari adlı iki küçük kızına da güreş öğretir. İki kız da küçük yaşlardan itibaren babalarından güreş eğitimi alırlar. İki kız da büyüyünce iyi bir güreşçi olup güreşte iddialı birer isim haline gelirler. Kızlardan Geeta Phogat, 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanarak güreşte altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olur. Babita Kumari de gümüş madalya sahibi olur. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yolunu anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.