1 Haziran 2023

En İyi Hint Filmleri

En Güzel Hint Filmleri, En Çok İzlenen En Popüler Hint Filmleri, En İyi Hint Bollywood Filmleri Listesi, En İyi Hint Filmleri Hangileridir, En İyi 10 Bollywood Hint Filmi, En İyi Hint Filmleri Imdb, En İyi Bollywood Filmleri, Shahrukh Khan’ın En İyi Filmleri, Ranbir Kapoor’un En İyi Filmleri, Asin’in En İyi Filmleri, Kajol’un En İyi Filmleri, Aamir Khan’ın En İyi Filmleri, En İyi Bollywood Filmleri Hangileridir. Bilgebilir.com sitesi olarak sizler için araştır bir liste oluşturduk

Bu yazımızda sizlere en Bollywood’un en iyi filmlerini listeleyeceğiz. Listemizde 10 filme yer vereceğiz.

İzlemek için Hint filmi arayanlar için güzel bir liste.

1_ 3 Idiots -3 Aptal- 3 Ahmak3 idiots 3 aptal aamir khan

Listemizin başında Aamir Khan’ın başrollerinde oynadığı 3 Idiots -3 Aptal- 3 Ahmak filmi var.2009 yapımı bu filmin Imdb puanı 8,5’dir. 3 Idiots -3 Aptal- 3 Ahmak filminde  Rancho karakterini Aamir Khan, Farhan karakterini Madhavan, Raju karakterini Sharman Joshi, Pia karakterini Kareena Kapoor canlandırmıştır.

3 Idiots – 3 Aptal Konusu: Film Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken eğitim sistemini eleştirmektedir. Hindistan’da tüm zamanların yayınlandığı yıla kadar en yüksek gişe rekoru ve hasılatını yapan filmidir. 3 Idiots -3 Aptal- 3 Ahmak filmi, yurtdışı pazarında da en yüksek hasılat yapan Bollywood filmidir.

2_ My Name is Khan-Benim Adım Khankhan

Orijinal adı My Name is Khan olan Benim Adım Khan filmi listemizde ikinci sırada. Başrollerinde Shahrukh Khan ve Kajol’un yer aldığı My Name is Khan filminin Imdb puanı 8’dir. My Name is Khan filminde Shahrukh Khan, Rizvan Khan karakterini Kajol ise Rizvan Khan’ın eşi Mandira Khan karakterini canlandırmaktadır. Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben bir terörist değilim repliği ile tanıdığımız filmin konusunda bahsedelim.

My Name is Khan Filminin Konusu: Müslüman olan Rızvan Khan küçüklüğünü annesiyle ıssız bir yerde yaşamaktır. Annesi öldükten sonra Amerika’ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda da Asperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. 11 Eylül saldırılarından sonra Mandira’nın oğlu faşist kesimler tarafından döverek öldürülür. Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra Khan soyadını almış olmalarıdır. Bunun üzerine Mandira Rizvan’i terk eder ve ona gitmesini söyler. Rizvan ne zaman geri gelebileceğini sorunca, Mandira ona Amerika Birleşik Devletleri başkanına gidip, adının Khan olduğunu ama bir terörist olmadığını açıklamasını ve ondan sonra geri gelmesini söyler. Rizvan hastalığı dolayısıyla bunu ciddiye alır ve yolculuğuna başlar. Başkan ile buluşmadan geri dönmeyecektir ve ona diyecektir ki: “Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben bir terörist değilim.”

3_ Black-Siyahsiyah

Listemizin üçüncü sırasında orijinal adı Black olan Siyah filmi var. 2005 yapımı bu Hint filminin başrollerinde Michelle McNally ve Debraj Sahai oynamaktadır.

Black filminin konusu; hayatını karanlıkta yaşamaya mahkum sağır ve kör bir kızın, öğretmeni sayesinde hayatın abecesini öğrenmesinin konu edildiği; dram yönünün sömürülmeyip sadece ortaya konulduğu, sürükleyici ve izlenesi bir eser. Kızlarına belli kalıpların içerisinde baktıkları için başarılı olamayan bir aileye, öğretmen bakış açısının bolluğu ile karşılık veriyor ki bu sayede imkânsızı bu da asla öğrencisine öğretmediği bir kelime başarıyor.

Black filmi Türkiye’de Uğur Yücel’in yönettiği 2013 yapımı Benim Dünyam adıyla gösterime girmiştir.

4_ Taare Zameen Par-Yerdeki Yıldızlar-Her Çocuk Özeldirtaare zameen par her cocuk ozeldir izle

Listemizin dördüncü sırasında Aamir Khan’ın Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir filmi var. 2007 yapımı Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir filminin Imdb puanı 8,5’tir. Filmde Ram Shankar Nikumbh karakterini Aamir Khan ve Ishaan Awasthi karakterini Darsheel Safary canlandırmaktadır.

Filmin Konusu: Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve ailesi tarafından tembel geri zekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarsız bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3.sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı tutumu Ishaan’ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Tam her şeyden ümidini kesmişken resim öğretmeni Ishaan’ın hayatını tam anlamıyla değiştirir.

5_ Slumdog Millionaire-Milyoner

Listemizin beşinci sırasında En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar’ı kazanan 2008 yapımı Slumdog Millionaire yani Milyoner filmi var. Filmin Imdb puanı 8’dir.

Slumdog Millionaire filmi Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nde aday gösterildiği altı dalın beşinden ödül aldı. Film 11 Ocak 2009’da En İyi Drama Filmi Ödülü de dahil aday gösterildiği dört kategoride de ödülün sahibi oldu. Film ayrıca BAFTA Ödülleri’nde aday gösterildiği on bir dalın yedisinde ve Akademi Ödülleri’nde aday gösterildiği on dalın sekizinde ödülün sahibi oldu.

Filmini başrollerinde Dev Patel, Freida Pinto, Anil Kapoor, Irrfan Khan yer almaktadır. Jamal karakterini Dev Patel ve Latika karakterini ise Freida Pinto canlandırmaktadır.milyoner

Slumdog Millionaire-Milyoner Konusu: Jamal Malik Mumbai’nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. Hindistan’da katıldığı bir bilgi yarışmasında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir adım kalmıştır.  Şovun o gecelik bitmesinin ardından Jamal, eğitimsiz olan birinin bu kadar büyük başarıyı ancak hile yoluyla gösterebileceğinden şüphelenilip tutuklanır. Ama yarışmadaki her sorunun cevabıyla o gece Jamal’ın inanılması zor gerçek hikâyesi ortaya çıkacaktır. Fakat sadece bir soru gizemini korur.

6_ Don 1-Don 2don

Listemizin altıncı sırasında Shahrukh Khan’ın başrollerinde oynadığı müthiş bir aksiyon filmi var. Seri filmini birincisi Don 1 filmi 2006 yılında ikincisi Don 2 filmi ise 2011 yılında çekilmiştir. Shahrukh Khan’ın her iki filmde de gösterdiği performans müthiştir. Imdb puanlarına gelecek olursak Don 1 filminin Imdb puanı 7,2 ve Don 2 filminin ise Imdb puanı 7,1’dir.  Her iki filmin de sürprizlerle dolu final bölümü var. Her iki filmde de Roma karakterini Priyanka Chopra ve Don karakterini de Shahrukh Khan canlandırmaktadır.

Don 1 Filminin Konusu: Mumbaili bir vatandaş olan Vijay, bir polis memuru tarafından uyuşturucu kaçakçısı Don’un yerine geçmesi için görevlendirilir.

Don 2 Filminin Konusu: Asya yeraltı dünyasını ele geçiren Don, gözünü Avrupa’ya dikmiştir. Yolunda ise mevcut yeraltı dünyası patronları ve çeşitli güvenlik kuruluşları vardır. Don planlarını gerçekleştirmek için hem suikasta uğramamak hem de tutuklanmaktan kaçmak zorunda. Macera kaldığı yerden devam ediyor ve aksiyon Kuala Lumpur’dan Berlin’e kayıyor.

7_ Ghajinighajini replikleri

Listemizin yedinci sırasında bir Aamir Khan filmi olan Ghajini yer almaktadır. 2008 yapımı Ghajini filminin Imdb puanı 7,3’tür. Sanjay Singhania karakterini Aamir Khan ve Kalpana Shetty karakterini ise Asin canlandırmaktadır. Aşka ve aksiyona doyacağınız bir film Ghajini. 2000 yapımı orijinal adı Memento olan Akıl Defteri filminden uyarlanarak yapılmıştır.

Konusu: Sanjay Singhania Hindistan’ın en büyük iş adamlarından biridir. Bir iş gezisi dönüşünde evinde nişanlısı öldürülür ve kendisi de ağır yaralı olarak kurtulur. Ama başına demir sopayla darbeler alan Sanjay kısa süreli hafıza kaybına uğrar ve Sanjay nişanlısını öldüren Ghajini’nin peşine düşer.

8_ Bhaag Milkha Bhaag-Koş Milkha Koşmilkha

Listemizin sekizinci sırasında orijianl adı Bhaag Milkha Bhaag olan Koş Milkha Koş filmi yer almaktadır. 2013 yapımı Koş Milkha Koş filminin Imdb puanı 8,4’tür. Milkha Singh karakterini Farhan Akhtar ve Biro karakterini ise Sonam Kapoor canlandırmaktadır.

Bhaag Milkha Bhaag-Koş Milkha Koş Konusu: The Flying Sikh yani Uçan Sih olarak bilinen Milkha Singh’in hayatını anlatıyor. Filmde, 1947’de Hindistan ve Pakistan bağımsızlıklarını kazanıp birbirinden ayrılınca, Pakistan’dan çok acı hatıralarla Hindistan’a gitmek zorunda kalan Milkha Singh’in başarılı bir 400 metre koşucusu olma hikayesi anlatılıyor.

9_ Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yokturbarfi

Listemizin sonuna gelirken dokuzuncu sırada Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur filmi yer almaktadır. 2012 yapımı Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur filminde Barfii karakterini Ranbir Kapoor, Shruti Sengupta karakterini Ileana ve Jhilmil Chatterjee karakterini Priyanka Chopra canlandırmaktadır. Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur filmin Imdb puanı 8,3’tür.

Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur Konusu: Barfi hem işitme hem de konuşma özürlü bir gençtir. Shuriti adında genç Bir kıza aşıktır. Fakat Shuriti’nin ailesi onun normal Bir erkekle evlenip iyi bir mutlu hayat kurmasından yanadır. Barfi bu umutsuz aşktan yorulmuş yepyeni bir hayata başlamıştır. Bu arada Jhilmil adında yeni bir sevgilisi de olmuştur. Fakat polis tarafından da aranmaktadır tam bu dönemde tekrar karşısına çıkan Shuriti bütün dengelerini alt üst etmiştir. Artık Barfi bir seçim yapmak zorundadır.

10_ Fanaafanaa replikleri

Ve listemizin son sırasında Fanaa yer almaktadır. 2006 yapımı Fanaa filminin Imdb puanı 7,2’dir. Fanaa filminde Rehan Qadri karakterini Aamir Khan ve Zooni Ali Beg karakterini de Kajol canlandırmaktadır.

Fanaa Filminin Konusu: Zooni kör bir kızdır. Kör bir kız olan Zooni çok güzeldir. Bir gün tur rehberi Rehanla karşılaşır ve ona aşık olur. Gözlerinden ameliyat olduğu sırada Rehanı kaybeder. Rehan’ın öldüğünü sanmaktadır ama yıllar sonra bunun doğru olmadığını anlar. Ve bir gün Rehan karşısına çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.