1 Haziran 2023

Ertem Eğilmez Kimdir ?

Ertem Eğilmez’in Hayatı, Ertem Eğilmez’in Memleketi, Ertem Eğilmez’in Yönetmenliği Yaptığı Filmler, Ertem Eğilmez’in Oynadığı Filmler, Ertem Eğilmez’in Biyografisi, Ertem Eğilmez’in Resimleri, Ertem Eğilmez’in En Ünlü Filmleri, Ertem Eğilmez’in Unutulmaz Filmleri, Ertem Eğilmez Hakkında.

Ertem Eğilmez 1929 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Türk Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden biri olan Ertem Eğilmez, birçok başyapıta imza attı.

Komedi türünde Türk Sineması’na birçok şaheser bırakan usta yönetmen ilk ve ortaokulu Konya’da okudu. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı. 1954 yılında Refik Erduran ile birlikte Çağlayan Yayınevi’ni kurdu.

Ertem Eğilmez’in filmlerinde Kemal Sunal, Münir Özkul, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Ayşen Gruda, Şener Şen, Tarık Akan gibi Yeşilçam’ın birçok ünlü oyuncusu rol aldı.

Türk Sineması’nın usta yönetmeni Ertem Eğilmez 21 Eylül 1989 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.ertem egilmez

Ertem Eğilmez yönettiği bazı filmler şunladır; Banker Bilo, Erkek Güzeli Sefil Bilo, Gülen Gözler, Arabesk, Aşık Oldum, Namuslu, Hababam Sınıfı Güle Güle, Hababam Sınıfı Tatilde, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Süt Kardeşler, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı, Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Oh Olsun, Yalancı Yarim, Canım Kardeşim, Sev Kardeşim, Senede Bir Gün, Beyoğlu Güzeli, Son Hıçkırık, Sürtük, Boş Çerçeve, İngiliz Kemal, Sevemez Kimse Seni, Yaşlı Gözler, Sürtüğün Kızı, Ben Bir Sokak Kadınıyım, Bir Millet Uyanıyor, Fatoş’un Fendi Tayfur’u Yendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.