7 Haziran 2023

Eşref Bitlis Kimdir ?

Eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis Kimdir, Orgeneral Eşref Bitlis’in Hayatı, Eşref Bitlis’in Resimleri, Eşref Bitlis Suikastı, Eşref Bitlis Nasıl Öldü, Eşref Bitlis Uçak Kazası, Eşref Bitlis Helikopter Kazası Ne Zaman Oldu, Eşref Bitlis’in Sözleri www.bilgebilir.com adresinde.

Eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis 17 Şubat 1933 yılında Malatya’da doğdu.

Eşref Bitlis geleneksel adıyla Harbiye olan Kara Harp Okulu 1952 yılında bitirdi. 1954 yılında ise teğmen rütbesi ile Polatlı Topçu Okulu’nu bitirerek mezun oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı lisansüstü düzeyde eğitim ve öğretim veren, Kara Harp Akademisi’ni 1966 yılında tamamladı.

Eşref Bitlis daha sonra Almanya’ya dil eğitimi almak için gitti.  Bitlis, Almanya’da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Türk Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. Alman Harp Akademisi’ni ise 1973 yılında başarı ile tamamladı. Başöğretmen olarak Kara Harp Akademisi’nde bir yıl görev yaptı.

Eşref Bitlis ve Kıbrıs Harekatıesref bitlis kimdir
TSK Kod adı: Atilla Harekat’ı olan 1974 Kıbrıs Harekatı esnasında Eşref Bitlis Albay rütbesi ile Kıbrıs Türk Alayı komutanlığına atandı.

Eşref Bitlis tuğgeneral rütbesine 1978 yılında yükseldi. Eşref Bitlis, Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi.

Tümgeneral rütbesini 1982 yılında alan Eşref Paşa,  Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. Daha sonra 1986 yılında korgeneral rütbesine yükseldi. 1988 yılında ise Eşref Bitlis Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu.

1990 yılında orgeneral rütbesine yükselen Eşref Bitlis 20 Ağustos 1990 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı olarak atandı.

Jandarma Genel Komutanlığı görevini ölümüne kadar 17 Şubat 1993 tarihine kadar yaptı.

Eşref Bitlis,  Jandarma Genel Komutanı iken; bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye’den ayrılması gerektiğini açıklıyor ve ABD’nin Kuzey Irak’da oluşturmak istediği Kürt Devleti’nin Türkiye’nin zararına olduğunu söylüyordu.

Eşref Bitlis, ayrıca 7 Şubat 1993 tarihinde ”İncirlik Üssü’nden kalkan ABD uçakları, PKK’ya yardım dağıtıyor.” demişti.

17 Şubat 1993 Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis, Uçağın Düşmesi Sonucu Öldü.
17 Şubat 1993 tarihinde Ankara Güvercinlik’den havalandıktan kısa süre sonra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in içinde bulunduğu Beechcraft B200 King Air tipi uçak Ankara Yenimahalle’deki PTT İşleme Merkezinin bahçesine düştü.

Kazada, Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis ile birlikte 3 subay, 1 astsubay ve 1 PTT görevlisi hayatını kaybetti.

Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’i taşıyan uçağın düşmesi sonucu Eşref Bitlis’e suikast yapıldı şüphelerini doğurdu. Fakat olay bir türlü aydınlatılamadı.

Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’ten İki Ay Sonra 17 Nisan 1993 Tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal Öldü.
17 Şubat 1993 tarihinde hayatını kaybeden Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’ten tam iki ay sonra 17 Nisan 1993 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal hayatını kaybetti.

Bu iki ölümün hala sır perdesi çözülmedi.

Eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in Sözleri:

İncirlik Üssü’nden kalkan ABD uçakları, PKK’ya yardım dağıtıyor.

Demokratik Haklar diyince yasal olarak, yasalarımıza göre Türkiye’nin ayrılmış bir bölümü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.