26 Mart 2023

Finans Zoo

Hayvan İsimleri İle Anılan Finansal Terimler Nelerdir?

Finansal terimlerde birçok hayvan ismine denk geliriz. Peki bu hayvan isimlerini yer aldığı finansal terimlerinin anlamları nelerdir?

Finans zoo

Şahin

Şahin tutum tavrından, duruşundan taviz vermeyenler için sıkı para politikasını savunanlar için kullanılıyor.

Güvercin

Güvercin tutum ise finans piyasaları için gevşek politikalar demek.

Boğa

Boğa piyasası, yani bull market, piyasanın yukarı yönlü hareketinin olduğu durumlara denir. Bu dönem piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceğini işaret eder.

Ayı

Ayı piyasaları, yani bearish market ise işlerin kötü gittiğinin habercisidir. Bu terim, genellikle piyasaların karamsar olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi için kullanılır. Borsalar için %20’den fazla düşüşler ayı piyasasına girildiğinin işaretidir.

Finans zoo nedir

Siyah Kuğu

Siyah kuğu, beklenmedik bir gelişme nedeniyle piyasalarda görülen ani hareketler için kullanılır.

Kedi

Varlık fiyatlarının çok yüksekten düştükten sonra bir miktar yükselebileceğini anlatmak için de ölü kedi benzetmesi yapılır. Bir varlık fiyatı çok yüksekten hızla düşünce yukarıya birkaç kez, kısa mesafelerle sıçrar, yani yükselir anlamında.

Siyah Kanarya

Piyasalardaki ani düşüş, hatta çöküş için çok dikkatli olunması gerektiği anlamında kullanılıyor. Bu aralar yüksek getirili tahviller için kullanılıyor.

At

Bu aralar daha çok Çin için kullanılıyor. Yuan devalüe olunca her şey satılıyor ve piyasalar kırmızıya dönüyor. Hani bir olumsuz gelişme, küçük de olsa kelebek etkisiyle her şeyi etkileyebiliyor.

Finans zoo terimleri

Kelebek Etkisi

Bu aralar daha çok Çin için kullanılıyor. Yuan devalüe olunca her şey satılıyor ve piyasalar kırmızıya dönüyor. Hani bir olumsuz gelişme, küçük de olsa kelebek etkisiyle her şeyi etkileyebiliyor.

Marketteki Fil

Onu da daha çok Çin için duyuyoruz. Malum Çin ekonomisi çok büyük ve tökezlerse fil gibi aniden yıkılır ve raflardaki her şey aşağıya iner anlamında.

Tavşan

Tavşan piyasası trend yapmayan yatay piyasalar için geçerli.

Karga Maymun

Bir de karga var: Fed güvercin mi şahin mi ne olduğu anlaşılamayan bir konuşma yaptığında kullanıyor. Bu şakaydı. Evet, hayvan dostlarımızın finans literatürüne kattıkları bunlar. Belki önümüzdeki dönemde son yıllarda piyasaların yaşadıklarına bakılarak ‘maymun piyasası’da literatüre girecek. Maymun Piyasası. Kulağa hiç de fena gelmiyor! Belli mi olur? Zira dünyada gerginlik, terör artıyor, insanlar ölüyor. Piyasalarda tık yok, adeta üç maymun oynanıyor. İstediğini fiyatlıyor, istemediğine gözlerini kapıyor, duymuyor, konuşmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.