2 Haziran 2023

Fötr Nedir ? Fötr Şapka

Fötr nedir, fötr şapka nasıl ortaya çıktı,ilk fötr kullanan kimdir, fötr şapkanın tarihçesi, fötr ortaya çıkışı, fötr bulan kişi sorularının cevabı bilgibilir.com’da

Fötr sözcüğü Victorien Sardou’nun bir 1882 yılı oyununun başlığından gelir. fotr-sapka oyunun baş kahramanı, oyunda fötr’e çok benzer bir şapka takmıştır. Ülkemizde ise fötr kavramı denilince akla 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gelir.

Fötr; üst tarafı katlanmış, kafanın gerisine doğru giyilen ve ön kısmı gözlere doğru kıvrılmış bir fötr. Fötr sözcüğü Victorien Sardou’nun bir 1882 yılı oyununun başlığından gelir. Prenses Fédora, oyunun baş kahramanı, oyunda fötr’e çok benzer bir şapka takmıştır.

Fötr şapkalar neredeyse akla gelebilen tüm renklerde bulunabilmekte, ancak siyah, gri ve taba/kahve en popüler olanlardır.

Yirminci yüzyılın başlarında fötr, şıklığı, takanın başını rüzgardan ve hava şartlarından koruması ve kullanılmadığı zaman katlanabilmesi gerçeğiyle şehirlerde popüler hale gelmişti. Şapka, genelde Holwood filmlerinde yasak bölge gangsterleri ve onları adalete teslim etmeye çalışan dedektiflerle özdeşleştirilmişti.

1940 Hollywood filmlerinde, karakterler genellikle fötr şapka takıyorlardı; özellikle gangster, özel dedektif veya diğer “sert adam”ları canlandırırlarken. Kostümün bir başka parçası da trençkotlardı. Buna unutulmaz bir örnek olarak Humphrey Bogart’ın Casablanca veya Malta Şahini filmlerindeki karakteri verilebilir. Fötr şapka, Indiana Jones karakteriyle de oldukça tanınır hale geldi. Şapka, kara film karakterleriyle de ayrılmaz bir bütün olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.