2 Haziran 2023

Gazprom Nedir ?

Gazprom’un Kurucusu Kimdir, Gazprom’un Sahibi Kimdir, Gazprom Ne Demektir, Gazprom’un Ali Şen Ortaklığı, Gazprom Türkiye, Gazprom’un Türkiye Temsilciliği, Gazprom’un Hakkında Bilgi, Dünyanın En Büyük Doğalgaz Şirketleri, Gazprom Doğalgaz Şirketi Hakkında Bilgiler,Gazprom’un Urengoy Pomari Ujgorod Boru Hattı Projesi, Gazprom’un Cirosu, Gazprom Hakkında.

Gazprom 1989 yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da kurulmuştur. Moskova’da olan şirketin isminin açılımı Gazovaya Promışlennost kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. 1989 yılında Başbakan Viktor Çernomirdin’in girişimleriyle son buldu ve ilk devlet girişimli şirket Gazprom adıyla kuruldu.

Gazprom, Rusya’nın en büyük şirketi ve dünyanın en fazla doğalgaz çıkaran kuruluşudur. Gazprom’un Ceo’su ise Alexey Miller’dir.

Gazprom şirketi 2009 yılındaki 94.7 milyar dolarlık geliri ile Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski iş dergilerinden biri olan ve 1930 yılında Henry Luce tarafından kurulmuş Fortune dergisi tarafından yayınlanan Fortune 500 listesinde kendisine 18. sırada yer almıştır.

2010 yılı sonuçlarına göre Gazprom’un toplam gelirleri 3.6 trilyon ruble yani 117,2 milyar dolar. Şirketin toplam gelirleri 2009’da 94.7 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Gazprom şirketi, 2011 yılında 513 milyar metreküp doğalgaz üretimi gerçekleştirmiştir. Gazprom, 44,6 milyar dolar kar elde etmiştir. Gazprom’un Avrupa ülkelerinde pazar payı ise %27’dir. Gazprom, bu pazar payıyla 150 milyar metreküp doğalgaz satmıştır.

Gazprom başkanı Dimitri Medvedev’in tahminlerine göre 2017 itibarıyla Gazprom’un hisse değeri dörde katlanıp bir trilyon dolara ulaşacak ve bu da onu dünyanın en büyük şirketi yapacaktır. Gazprom ayrıca FC Schalke 04 ve Zenit St. Petersburg adlı kulüplerin sponsorudur.

Urengoy-Pomari-Ujgorod Boru Hattı

Urengoy–Pomari–Ujgorod boru hattı ya da diğer bir ifade ile Trans Sibirya boru hattı, önce Sovyetler Birliği daha sonra ise Rusya Federasyonu’nun ana doğalgaz ihraç boru hattıdır. Bir kısmı Ukrayna topraklarındadır ve bu ülke tarafından işletilmektedir. Rusya tarafında Gazprom ve Ukrayna tarafında UkrTransGaz işletmeleri vardır.

Gazprom Türkiye

Rus devlet şirketi Gazprom 2015 yılında , Türkiye hükümetinin Türk Akımı için mühendislik çalışmalarına izin verdiğini duyurmuştur.

Gazprom Ali Şen

Gazprom, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Eski Başkanı Ali Şen’in şirketi Bosphorus Gaz Corporation’ın yüzde 40’ını satın almıştır.gazprom

Dünya doğalgaz üretiminin % 20’si Gazprom’un elindedir. Yıllık cirosu 20 milyar doları bulan Gazprom Rusya doğalgaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 60’ını kontrolü altında bulunduruyor. Rusya’da tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 50’si de Gazprom’un temin ettiği doğalgazdan sağlanıyor. Gazprom’un 58 şirketi ve toplam 300 bin çalışanı var. Dünya gaz üretiminde yüzde 20’ler seviyesinde paya sahip olan Gazprom’un ürettiği doğalgaz, 27 ülkeye ihraç ediliyor. Yüzde 37’si kamuya ait olan Gazprom’un piyasa değeri 52.1 milyar dolar ve bu rakam Moskova Borsası’nın beşte biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.