Geleceğe Yatırım-Atilla Köksal-Hakan Osmanoğlu

Geleceğe Yatırım Nasıl Yapılır?

Atilla Köksal ve Hakan Osmanoğlu’nun Geleceğe Yatırım kitabı Scala Yayıncılık etiketi ile yayımlandı. Scala Yayıncılık tarafından yayımlanan Atilla Köksal ve Hakan Osmanoğlu’nun Geleceğe Yatırım kitabı 125 sayfadan oluşmaktadır.

Atilla Köksal ve Hakan Osmanoğlu’nun Geleceğe Yatırım Kitabının Konusu

Sizler genç insanlarsınız. Harika beyinlere sahipsiniz. En karmaşık bilgisayar programlarından anlayan, en zor matematik sorularını çözen ve en ince ayrıntılara dikkat eden kişilersiniz. Ekonomik yönden özgür olmak sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. İstediğiniz evde yaşamak, istediğiniz arabaya binmek, istediğiniz yere gitmek ve daha birçok şey. Tüm bunları ekonomik yönden özgür olduğunuz zaman yapabilirsiniz. Ekonomik yönden özgürlüğün kapısını açan anahtar, parayı iyi tanımaktır. O muhteşem aklınızı para konusunda geliştirmek ister misiniz? Cevabınız evet ise haydi!.. Parayla olan maceramız başlıyor!

Atilla Köksal ve Hakan Osmanoğlu’nun Geleceğe Yatırım Kitabının Alıntılar

Eğer bugün de o günkü gibi para olmasaydı alışverişi takas denilen bir yöntemle gerçekleştirecektik. Takas, değiştirme anlamında kullandığımız Osmanlıca bir sözcük.

Yüzyıllar boyunca para yerine birçok değerli şeyi kullandık. Deniz kabukları, gümüş, altın ve hatta çikolata. Evet, yanlış duymadınız, çikolata. Para yerine en son kullandığımız şey ise altındı. Fakat altın da taşınması ağır bir madde olduğu için bugünkü kağıt ve metal paraları kullanmaya başladık.

Dünyanın ilk kağıt parası 807 yılında Çin’de basılmıştı. Bugün Rusya’da Leningrad Müzesi’nde sergilenen paranın üzerinde aynen şöyle yazıyor: “Kazanabildiğin kadar kazan, fakat tasarruf ederek harca!” Ne kadar inanılmaz değil mi? Tam 1.200 yıl sonra yine aynı şeyi söylüyoruz.

Mevduat nedir?

Mevduat ve kredinin ne olduğunu öğrenmeden önce, bundan sonra çok sık kullanacağımız bir kavramı tanımlayalım. Bu kavram finans kavramıdır. Finans, paranın elden ele dolaşımını sağlayan kuralların bütünüdür. Paranın hareketi boyunca verilen kararlar ve yapılan aktiviteler finans olarak tanımlanır. Tasarruf yapma, bütçe hazırlama, yatırım yapma, kredi çekme birer finans aktivitesidir. Yani kısacası finans, bizim parayla ilgili olan tüm eylemlerimizi içeren bir konudur.

Kredi nedir?

Bu sorunun yanıtına geçmeden önce az önce kullandığımız ekonomi kavramının ne anlama geldiğini öğrenelim. Birçok kişinin parayla ilgili bir kavram olduğunu düşündüğü ekonomi sözcüğünün aslında parayla ilgili olmayan bir kökeni vardır. Eski Yunanlı komşularımız “oikia” (ev) ve “nomos” (kural) sözcüklerini yan yana getirerek ekonomi sözcüğünü oluşturmuşlardır. Anlamı ev yönetimi demektir. Sanıyoruz ev yönetimi, zaman içinde para veya para ile ilgili aktivitelerin tamamını kapsar hale geldiği için bugün birçok insan aktivitesinin ortak adı olmuştur. Üretim, tüketim ve ticaret, ekonominin ana aktiviteleri olarak sayılmaktadır.

Atilla Köksal Hakan Osmanoğlu Geleceğe Yatırım

Atilla Köksal ve Hakan Osmanoğlu’nun Geleceğe Yatırım Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Geleceğe Yatırım

Kitabın Yazarı: Atilla Köksal, Hakan Osmanoğlu

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 125

Kitabın Türü: Ekonomi

İlk Baskı Yılı: 2013

0 Paylaşımlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.