1 Haziran 2023

Gelinliklerin Rengi Neden Beyazdır ?

Gelinliklerin Rengi Neden Niçin Beyazdır, Beyaz Gelinlik Hakkında Bilgiler, Gelinlerin En Özel Günleri Olan Evlilikler de Giydiği Gelinliğin Renginin Beyaz Olması Nereden Geliyor.

Gelinliklerin neden beyaz olduğu ve ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Her genç kızın hayali olan beyaz gelinlik giymektir fakat birçok genç kız gelinliğinin neden beyaz renk olduğunun, gelinliğin beyaz renk olarak nereden, nasıl geldiğini bilmez.

İnsan hayatının en özel günlerinden biri olan düğünlerde gelinler bembeyaz gelinlik giyerler.  Bu mutlu anlarında giydikleri o güzel beyaz gelinliklerin rengi neden beyazdır bu yazımızda bu konu ile ilgili olarak bahsedeceğiz.gelinlik

Aslında eski zamanlar da gelinliklerin rengi sarı idi. Özellikle Eski Roma adetlerinde gelinler gelinlik olarak sarı renkli elbiseler giyerdi.

Ayrıca sarı renkli gelinlikler ile birlikte gelinler yine sarı renkte peçe takıyorlardı. Eski Roma’da takılan peçe evli ve bekar kadınları ayırt ediyordu. Ortaçağlarda ise gelinliğin rengi üzerinde pek durulmamıştır. Ortaçağ dünyasında gelinliklerin renginden ziyade kumaşın kalitesi ön planda idi. Herkes en iyi elbiselerini giyiyordu ve gelinliğin rengi ise herkesin kendi tercihine göre değişiyordu.

Gelinliğin renginin beyaz olarak adet olması yani yaygınlaşması ise 16. Yüzyılda olmuştur. 16. yüzyılda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Victoria gümüşi renkte gelinlik giymeyi reddetti ve bunun yerine beyaz gelinlik giymekte ısrar etti.

Büyük Britanya, İrlanda Birleşik Krallığı Kraliçesi ve Hindistan İmparatoriçesi Kraliçe Victoria düğününde beyaz gelinlik giyen ilk kadındır.

Kraliçe Victoria’dan sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. kralice victoriaO dönem ahlakına göre bekâret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik âdeti tuttu. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekâretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu.

Kraliçe Victoria’nın ardından beyaz gelinlik dünya çapında moda oldu.

Gelinliğin beyaz renk olması adeti Kraliçe Victoria ile başlamış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.