7 Haziran 2023

Gellert Hill Tepesinin Hikayesi Nedir ?

Bu yazımızda İsmini Aziz Gellert’ten Gellert Hill Tepesi Hakkında Bilgi Vereceğiz.

Amerika’nın özgürlük heykeli olurda Macarlar eksik kalır mı hiç. Hep tarih kitaplarında Macarların Türk kökenli olduğu söylenir fakat bu makaleyi okuduğunuzda Macarların nasıl Hristiyanlaştığını göreceksiniz. Pagan olarak hayatlarını sürdüren Macarların ilk Hristiyan Kralı, Vatikan’ın desteğiyle Kral Stephan oldu.

Vatikan Macar kralının gücünü meşru kılmak için özel yapılmış bir taç yolladı ve bu taç hala günümüzde Budapeşte parlamentosun da sergilenmektedir.Aziz Gellert Hill Tepesi Nerede

Asıl konumuzun kahramanı olan Aziz Gellert ise Macaristan’a Vatikan tarafından atanan bir piskopos olarak görev yapmaktaydı. Aziz Gellert’in görevi incili yaymak ve vaaz vererek paganları Hristiyan olmaya ikna etmekti.

Fakat şehirde bunu başarsa da kırsal kesimlerdeki paganların hristiyan olmaya hiç niyetleri yoktu ve isyanlara başlamışlardı. Ayaklanmaları kırsalda yayılmasını sağlayan ise Vata isimli kırsalda asil kişiler arasında gösterilen birisiydi. Vata’ya asıl desteği kral olmak isteyen Kral Stephan’ın yeğeni András veriyordu. Çıkan ayaklanmalar sonucunda kırsalda yaşayan pagan halk bir gece ansızın baskın yaparak Kral Stephan’ı öldürdüler. Daha sonra, asıl hedefleri olan Aziz Gellertti sabahın erken saatlerinde yüzlerce kişinin eşliğinde Budapeşte’nin en yüksek tepesine çıkartarak Hristiyanlığı seçen insanlara gözdağı verecek şekilde içine iğneler çakılmış fıçıya sokarak günümüz de Gellert Tepesi olarak anılan yerden Tuna nehrine doğru yuvarladılar.

Aradan yıllar geçtikten sonra hristiyanlığı resmi din olarak kabul eden Macarlar, Aziz Gellert’e yapılanları unutmadı ve onun ölüme atıldığı yerde Aziz Gellert için bir heykel inşa ettiler. Budapeşte’nin her yerinden rahatlıkla görülebilen bu heykeli eğer günün birinde yolunuz Budapeşte’ye düşerse sizde emin olun göreceksiniz.

Eğer savaşı hristiyanlar değil de paganlar kazansaydı o tepenin ismini alacak olan asil paganın adını makaleden hatırladınız mı eğer hatırlamadıysanız tarih işte böyle bir şey o an savaşı kazanabilirsiniz ama ilerde neler olacağı hiç belli olmaz. Tıpkı Aziz Gellert’in öldükten sonra bunları öngöremediği gibi.

2 Comments

  1. deleserna Reply

    merhaba bu yazdığınız hikayeyi eşimle gittiğimiz prag tatilnide rahper anlatmıştı fakat fazla ayrıntıya girmemişti burda ayrıntıları okuynca görmüş olduğum yerin anlamı benim için dahada pekişti teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.