4 Ekim 2023

George Samuel Clason Babil’in En Zengin Adamı Kitap Yorumu

George Samuel Clason’un Babil’in En Zengin Adamı Romanının Yorumu

George Samuel Clason’un Babil’in En Zengin Adamı kitabını okudum bitti. Kitabı çok beğendiğimi söyleyerek yorumuma başlayayım.

Kitapta birbirinden güzel öyküler var. Kitap, Altın Sahibi Olmayı Arzulayan Adam hikayesi ile başlıyor. Altın sahibi olmak isteyen Bansir, Babil’in En Zengin Adamı Arkad’ın arkadaşıdır. Bansir, Arkad’ın nasıl Babil’in en zengin adamı olduğunu öğrenmek için arkadaşları birlikte Arkad’ın yanına giderler ve ondan bilgece tavsiyeler almak isterler.

Bundan sonraki hikaye ise kitaba ismini veren Arkad’ın yani Babil’in En Zengin Adamı olan Arkad’ın hikayesidir. Babil’in En Zengin Adamı Arkad fakirlikten zenginliğe nasıl ulaştığını anlatır. Daha sonra Kralın emri ile Arkad, yüz kişiden oluşan bir gruba zengin olmanın sırlarını anlatır. Bu gruptaki herkes zengin olmanın sırlarını öğrensin ve Babil’de yaşayan herkese bu sırları öğretsin.

Arkad’ın en önemli tavsiyelerinden biri her ay gelirimizin onda birini ayırıp, bu ayırdığımız onda bir ile akıllı yatırımlar yapıp gelirimizi büyütmek. Bir nevi bileşik getiri sisteminden bahsediyor.

Kitapta çok güzel hikayeler var. Bunlardan Babil’in Deve Tüccarı Dabasir’in hikayesi, Babil’in En Şanslı Adamı Sharru Nada’nın hikayesi gibi ilginç birer hayat hikayesi. Özgür bir adamlar iken nasıl köle oldukları, kölelikten kurtulup nasıl tekrar özgür birer adam oldukları anlatılıyor. Kitapta anlatılan bu hikayeleri okurken

Kitapta anlatılan hikayelerin ortak özellikleri ise para hakkındadır. Kitabını sonlarına doğru Babil’de yapılan araştırmalar sonucu bulunan beş toprak levhadan bahsediyor. Kitabın sonunda ise kısaca Babil’in tarihi öyküsü anlatılıyor.

Ben çok beğenerek okudum. 156 sayfadan oluşan bu kitabı hikayelerin ilginçliği, kitabının dilinin akıcılığı ile çok hızlı bir şekilde bitirdim. Dünya çapında çok satanlar listesinde olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

George Samuel Clason Babilin En Zengin Adamı

George Samuel Clason’un Babil’in En Zengin Adamı Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Babil’in En Zengin Adamı

Kitabın Yazarı: George Samuel Clason

Özgün Adı: The Richest Man in Babylon

Yayın Evi: Arion Yayınları

Kitabın Türü: Roman, Ekonomi

Çevirmen: Selin Tinç

Sayfa Sayısı: 156

İlk Baskı Yılı: 1926 (İngilizce)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.