2 Haziran 2023

Gıda İntolerans Testi Nedir ?

İntolerans testi kişinin vücut sağlığına zararlı etkileri olan gıdaların tespiti için yapılan bir testtir. Gıda intolerans testi ile kilo aldıran, şişmanlatan veya vücudun direncini düşüren gıdalar tespit edilerek bunların tüketilmemesi amaçlanır. Böylelikle gıda intoleransı testi yaptıran kişi kendi için uygun olmayan gıdalardan uzak durarak özellikle istem dışı şişmanlamadan ve yapılan diyetlere rağmen zayıflayamama sorunundan kurtulmaktadır.

Her insanın vücudu farklı olduğu gibi her insanın gıdalara karşı vücudunun cevabı farklıdır. Kimi insanların yese de şişmanlamaması yada bazı insanların yememesine rağmen zayıflayamaması bu nedenden kaynaklanmaktadır. Her gıda her insanda farklı şekilde etkileşime uğrar. Gıda intolerans testi ile zayıflama konusunda hangi gıdaların vücudunuzda kiloya neden olduğunu öğrenebilir ve bu şekilde bu gıdalardan uzak durarak çok daha kolay bir şekilde daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Gıda İntolerans Testi ile zayıflama konusunda hangi gıdaları tüketmeniz gerektiğini öğrenirken aynı zamanda vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller konusunda hangi gıdaları tüketmeniz gerektiğini de öğrenebilirsiniz. Böylelikle vücudunuzun savunma sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz.

Gıda İntolerans testi ile vücudunuzun tolere edemediği gıdaları öğrenebilirsiniz. Bu gıdalardan uzak durarak oluşabilecek tüm olumsuzluklara son verebilirsiniz.

Gıda İntolerans Testi Nasıl Yapılır ?gida-intoleransi-testi

Gıda intolerans testi oldukça kolay şekilde yapılmaktadır. Genellikle testi yaptırmak isteyen kişinin parmak ucundan alınacak bir damla kanın laboratuvarlar da incelenir. Test sonucunda kişinin bilinen tüm besin maddelerine karşı vücut reaksiyonları çıkartılır.

Bunun dışında bir kaç farklı yoldan daha besin intolerans testi yapılmaktadır ancak yukarıda belirtilen yol en çok kullanılan intolerans testi yöntemidir.

Gıda İntolerans Testi Kimler Yaptırmalıdır?

Gıda intolerans testini tüm diyet ve spor çalışmalarına rağmen zayıflayamayan veya hızlı ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen tüm insanlar yaptırabilir. Her hangi bir yaş sınırı olmayan bu test ile vücudunuz için en doğru besin maddelerini öğrenebilir ve bu doğrultuda daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Gıda İntolerans Testi Nerede Yapılıyor?

Gıda intolerans testi henüz hiç bir devlet hastanesinde yapılmamaktadır. Bu testi yaptırmak için yetkili laboratuvarlar ile özel hastanelere başvurabilirsiniz. İntolerans testi için seçeceğiniz yerin bu konuda uzman kadro barındırmasına dikkat etmek gerekir. Zira bu test bir çok besin maddesine karşı vücudunuzun reaksiyonlarını analiz ettiği için oldukça kapsamlı ve zahmetli bir testtir. Tam olarak doğru bir gıda intolerans testi yaptırmak için daha önce bu testi yaptırmış ve memnun kalmış insanların önerilerine kulak verebilirsiniz.

Gıda İntolerans Testi Fiyatları Ne Kadar ?

Gıda intolerans testi oldukça kapsamlı ve zahmetli bir test olduğundan fiyatlar da bu doğrultuda kimilerine göre yüksek olabilmektedir. Bugün bu testi yaptırmak 900 ile 1500 TL arasında mal olabilmektedir. Bu test ömür boyunca geçerliliğini koruduğundan aslında faydalarına bakılacak olursa fiyatının çok da fazla olmadığı anlaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.