7 Haziran 2023

Gökyüzü Neden Mavidir ?

Hiç düşündüğünüz gökyüzü neden mavidir? Gökyüzünün gerçek rengi nedir? Bu yazımızda gökyüzünün neden mavi olarak göründüğü ve gökyüzünün kapalı, yağışlı havalarda renginin neden gri olduğu hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Küçükken masmavi gökyüzünde bakıp hepimiz hayaller kurmuşsuzdur. Gökyüzünde baktığımız zaman görmüş olduğumuz mavilik ruhumuzu aydınlatır.

Peki, bu güzel gökyüzü neden mavidir? Öncelikle güneş ışığının ne renk olduğunu bilmemiz gerekir. Birçoğumuz ki bu büyük bir çoğunluk güneş ışığının renginin sarı olduğunu sanır. Fakat güneş ışığı sarı renk değil beyazdır. Kısaca güneş ışığı bütün renklerin karışımıdır.

Güneş ışığının beyaz renk olması aslında mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renklerin karışımıdır. Güneşten çıkarak atmosferimize kadar yol alan güneş ışınlarının çoğunluğu teğet geçerken, bir kısmı atmosferimiz tarafından emilmektedir.

Güneşten gelen bu ışık atmosferden geçerken mor tarafındaki ışıklar, kırmızı tarafındakine göre daha fazla dağılırlar. Dağılan bu ışıklar, atmosferde çoğunlukla mavi renk kırılarak yeryüzüne yansıtılır. Bu durumda biz gökyüzünü mavi renkte görürken, güneşi de beyaz sarı karışımı bir renkte görmekteyiz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gökyüzünün mavi görünmesinin temel nedeni kırılma olayındandır.Gokyuzu renk

Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Fakat gökyüzü yağmur bulutlarıyla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılmaktadır. Bu olaydan dolayı da kapalı havalarda gökyüzü gri olarak görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.