5 Şubat 2023

Google Nedir Ne Zaman Kuruldu ?

Google Ne Demektir, Google Ne Zaman Kurulmuştur, Google Nasıl Okunur, Google Okunuşu Nasıldır, Google’u Kim Kurmuştur, Google’u Kuranlar Kimlerdir, Google Ne Zaman Nerede Kurulmuştur, Google’un İlk İsmi Nedir, Google’un İlk Hali Nasıldı, Google Sözlük Anlamı Nedir, PageRank Kısaca Nedir, Google İsmi Nereden Geliyor, Google’un İsmi Babası Kimdir, Google Nasıl Kurulmuştur, Google Kimindir?

Google; Lawrence Page ya da bilinen adıyla Larry Page ile Sergey Brin tarafından kurulmuştur. Dünyanın en büyük arama motoru olarak kabul edilen Google peki ne zaman kuruldu, Google anlamı nedir, Google ne demektir? Bu yazımızda Google ile ilgili bilinmeyenleri, çok az bilinenleri ele alacağız.

26 Mart 1973 doğumlu Amerikalı Larry Page ile 21 Ağustos 1973 Rusya doğumlu Amerikan vatandaşı Sergey Brin Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldukları sırada araştırma projesi ile birlikte dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google’un kuruluş hikayesi başlamış olur.

Arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında aranan kelimeler sayfada kaç kez görüldüğü mantığı ile sıralanmaktaydı. Fakat Google siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu.

Bu yeni teknoloji ile PageRank adı veriliyordu. Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0’dan 10’a kadar olan bir değer olarak adlandırılan sisteme PageRank denir. Bu sisteme göre sayfa dizinlerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

Çin’in en çok kullanılan arama motoru Baidu’nun kuruluş ortağı olan Robin Li tarafından geliştirilen RankDex adlı küçük arama motoru 1996 yılından beri site puanlaması yapmakta ve sayfa sıralaması için benzer bir teknik uygulamaktaydı. Daha sonraları Google Guys olarak adlandırılacak olan ikili yani Larry Page ve Sergey Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak “BackRub” ismini koymuştu, çünkü siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin önemini tahmin edebiliyorlardı. Larry Page ve Sergey Brin daha sonra, “googol” sözcüğü üzerinde orijinal bir imlâ değişikliği yapılarak, bu arama motoru Google olarak adlandırıldı.

Google arama motoru ilk kurulduğu zaman google.stanford.edu’ bağlantısı üzerinden hizmet vermiştir.

Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kurulmuştur ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edilmiştir.

Web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren Amerika Birleşik Devletleri merkezli ve amazon.com tarafından yönetilen bir internet şirketi olan Alexa, internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak ABD odaklı google.com’u birinci sırada göstermektedir.

Google Ne Demektir?

Amerikalı matematikçi Edward Kasner, bir matematik teorisi üzerinde çalışırken işlemleri kısaltmak için 100 sıfırlı sayıya bir isim bulmak istemiştir. Fakat bu sayıya isim ya da soyadını vermek yerine bir bebek olan yeğeni Milton Sirotta‘ya bu sayının yazılı olduğu bir kağıdı göstermiş ve “bu ne?” diye sormuştur? Bebekte kendine yakışır şekilde gogol demiş. Sadece bir bebek hecelemesi ve son derece anlamsız, üstelik hiçbir matematikçide bu ismi bir teorisinde kullanmadığından ve ismini gogol olarak koyuyor. Zamanla Googol diye daha sempatik okunan kelimemiz, Edward Kasner’in “Mathematics And The Imagination” adlı kitabı ile birlikte popülerleşiyor. Larry Page ve Sergey Brin dünyanın en büyük arama motorlarına verdikleri google ismi orijinalinde biraz oynama yapılarak googol kelimesinden gelmiştir.Google

Google 2001 Mayıs ayında tekil ziyaretçi sayısı ile ilk kez 1 milyarı bulmuştur.

Google Okunuşu Nasıldır? Google Nasıl Okunur?

Google okunuşu nasıldır: Gugıl şeklinde okunmakla beraber Gogıl şeklinde okuyanlar da mevcuttur. Ama en doğru tabir ”gugıl” olarak değerlendirilir ve tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.