7 Haziran 2023

Günseli Başar Kimdir ?

Günseli Başar’ın Hayatı, Avrupa Güzeli Seçilen İlk Türk Günseli Başar’ın Biyografisi, Günseli Başar’ın Resimleri, Günseli Başar’ın Hayat Hikayesi, Günseli Başar Hakkında.

Bu yazımızda Avrupa Güzeli seçilen ilk Türk Günseli Başar’ın hayatını kısaca anlatacağız.

Günseli Başar, 22 Ocak 1932 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi.

Güzel Sanatlar Akademisi’nde okurken hocasının ısrarı ile güzellik yarışmasına katıldı. 1951 yılında Türkiye Güzeli seçildi. Daha sonra 1952 yılında İtalya’nın Napoli kentinde yapılan yarışmada birinci olup Avrupa Güzeli seçildi.

23 yaşında iken ilk evliliğini İşadamı Kutsi Beğdeş ile yaptı. İkinci evliliğini ise dönemin İzmir Belediye Başkanı Faruk Tunca ile yapan Günseli Başar’ın bu evlilikten Aslı adında bir kızı olur. Günseli Başar’ın ikinci evliliği de birinci evliliği gibi kısa sürdü.

Avrupa Güzeli seçilen ilk Türk olan Günseli Başar, 81 yaşında iken 20 Nisan 2013 yılında hayata gözlerini yumdu.Gunseli Basar

İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenci iken Cumhuriyet gazetesi tarafından düzenlenen bir güzellik yarışmasına katılan ve daha sonra 1951 yılında Türkiye güzeli seçilen ve bir sonraki yıl İtalya’nın Napoli kentinde düzenlenen Avrupa Güzellik yarışmasında Türkiye’yi temsil ettiği yarışmada Avrupa güzeli seçilen Günseli Başar bu alanda Avrupa’da güzellik unvanını kazanan ilk Türk olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.