30 Mayıs 2023

Güvenlik Kameraları Hakkında Bilgiler

Güvenlik Kameralarının Tarihi Hakkında Bilgiler, Güvenlik Kameralarını Kim İcat Etmiştir? Güvenlik Kameraları Nedir, Dünyanın En Büyük Güvenlik Kamera Sistemleri, İlk Güvenlik Kamerası Nerede, Ne Zaman Kullanıldı? Güvenlik Kamera Sistemleri Hakkında Bilgiler, CCTV Hakkında Bilgiler.

CCTV Nedir? CCTV Açılımı Nedir?

CCTV; Kapalı devre televizyon anlamı gelen İngilizce adı Close Circuit TeleVision kelimelerin kısaltılmasında oluşmaktadır.

İlk CCTV sistemi Siemens tarafından Peenemünde’deki Test Stand VII’de V-2 roketlerinin ateşlenmesini izlemek amacıyla 1942 yılında Almanya’da kurulmuştur. Alman mühendisi Walter Bruch tasarlanmıştır.

İlk Ticari CCTV Sistemi

İlk Ticari CCTV Sistemi ise Amerika Birleşik Devletleri’nde 1949 yılında piyasaya sürülmüştür. Vericon adı ile piyasaya sürülen ilk ticari CCTV sistemi reklamlarında “hükümet iznine tabi değildir” ifadesi yer almaktadır.

İlk VCR Analog kayıt cihazı 1956 yılında Charles Ginsburg tarafından üretildi. 19 yaşındaki Ray Dolby ise proje mühendisiydi. Ray Dolby ileriki yıllarda dünya devi Dolby Digital’i kurmuştur.

1960 yılında Nasa, analog kamera üzerinden elde ettiği sinyalleri dijitale çevrilmiştir.

İlk kapalı devre televizyonların en büyük problemi ise video görüntülerinin kayıt edilebilme imkanın olmamasıydı. Video kaydı yapılamaması nedeniyle monitörlerin sürekli bir operatör tarafından izlenmesini gerektirmekteydi.

1970’li yıllara gelindiğinde video kaydı yapan videokaset kaydediciler (VCR) çıktı. VCR sayesinde video kaydı yapılabilmekteydi. Daha sonraki yıllarda 1990’lı yıllarda dijital kayıt cihazlarının duyurulmasıyla birlikte de artık video kasetler yerine sabit disklere (HDD) kayıt dönemi başlamış oldu. Günümüzde ise CCTV kayıt cihazlarında sabit diskler kullanılmaktadır.

Güvenlik Kameralarının Tarihi Hakkında Bilgiler.

Güvenlik kameralarını ilk kez Alman mühendisi Walter Bruch tasarlamıştır.

Güvenlik kameraları ilk kez 1942 yılında V2 roketini izlemek için Almanya’da kurulmuştur.

Kamusal alanlarda ise güvenlik kameraları ilk kez 1962 yılında kullanılmıştır.

VCR Analog kayıt cihazı ise ilk defa 1956 yılında Charles Ginsburg tarafından üretilmiştir.

Dünyanın tek bir proje olarak en büyük CCTV kamera ağı Singapur Havalimanında bulunuyor. Yaklaşık 3 bin kameradan oluşan bir sistemdir.

İlk Ip kamera Neteye 200, Axis Communications tarafından 1996 yılında piyasaya sunulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.