30 Mayıs 2023

Halil Cibran Ermiş Kitap Özeti

Halil Cibran’ın Ermiş Eserinin Konusu, Özeti, Hakkında Bilgiler.

Ermiş eseri; Lübnan asıllı Amerikalı ressam, şair, filozof ve yazar Halil Cibran’ın en ünlü eserlerinde biridir.

Ermiş eseri Halil Cibran’ın en bilinen eseri olup, birçok farklı dile çevrilmiştir.

Halil Cibran’ın Ermiş kitabında; Aşk, evlilik, özgürlük, güzellik, dostluk, neşe ve keder, iyi ve kötü gibi birçok konuya değinmiştir.

Halil Cibran’ın Ermiş romanının konusunda; Orphalese şehrinde 12 yıl yaşadıktan sonra şehirden ayrılmayı düşünen ve bu on iki yıl boyunca Orphalese halkına öğütler veren El Mustafa’nın nasihatleri anlatılmaktadır.

Kitapta birçok konu üzerine güzel, özlü, anlamlı ve altı çizilecek sözler bulunmaktadır.

Halil Cibran’ın Ermiş Romanı Animasyon Filmi Oldu.

Halil Cibran’ın Ermiş eseri 2014 yılında aynı isimle animasyon filmi olarak uyarlanmıştır. The Prophet animasyonun yapımcıları arasında Meksikalı güzel oyuncu Salma Hayek’te vardır. Ayrıca Salma Hayek animasyon filminde seslendirme de yapmıştır.

Halil Cibran Ermiş

Halil Cibran’ın Ermiş Eserinin Özeti

Kitabın ana karakteri; El Mustafa adındaki bir bilgindir. El Mustafa, Orphalese şehrinde 12 yıl yaşamıştır. Orphalese şehrinde on iki yıl yaşadıktan sonra El Mustafa, bir gemiye binip Orphalese şehrinden ayrılacaktır.

Orphalese şehrinde yaşadığı bu sürede El Mustafa, kendisine inanan insanlara her bildiğini öğretmiştir. El Mustafa, Orphalese şehrine ilk geldiğinde kendisine Mitra adında bir kadın inanmış ve El Mustafa’nın öğrencisi olmuştur.

Orphalese şehrinde yaşadığı 12 yıl boyunca El Mustafa, kendisine inanan insanlara öğütler vermiştir. El Mustafa, artık her bildiği bilgiyi anlattığını düşünmektedir. Bundan dolayı da gitme vaktinin geldiğini düşünen El Mustafa, şehirden ayrılmak istemektedir.

El Mustafa’nın gideceğini öğrenen insanlar üzülmeye başlamıştır. El Mustafa’nın gideceği haberine en çok üzülen El Mustafa’nın en eski ve en ilk talebelerinden Mitra’dır.

Orphalese halkı El Mustafa’nın şehirden ayrılmadan önce yanına gelmiştir. Gemiye binmeden önce El Mustafa’nın yanına gelen halkın El Mustafa’ya soruları vardır. El Mustafa şehirden ayrılmadan önce herkesin sorduğu sorulara cevap verir.

Verilen bu yanıtların içinde; Aşk, evlilik, özgürlük, güzellik, dostluk, neşe ve keder, iyi ve kötü, yemek ve içmek, sevinç ve üzüntü, suç ve ceza gibi birçok konu vardır.

Halil Cibran’ın Ermiş Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Ermiş

Kitabın Yazarı: Halil Cibran

Kitabın Türü: Felsefe, Düşünce

Orijinal Adı: The Prophet

İlk Baskı Yılı: 1923

Uyarlama: 2014 The Prophet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.