7 Haziran 2023

Halit Ziya Uşaklıgil Aşkı Memnu Kitap Özeti

Servet-i Fünun Yazarlarından, Roman, Hikaye Yazarı Halid Ziya Uşaklıgil’in En Ünlü Eserlerinden Aşk-ı Memnu. Aşk-ı Memnu Romanı Günümüz Türkçesi Adı İle Yasak Aşk Anlamı Gelen Batılı Anlamda Batı Tekniğinde Yazılan İlk Romandır.

Ayrıca web sitemizde Halit Ziya Uşaklıgil’in en ünlü romanlarından Aşk-ı Memnu adlı eserinin geniş özetini Halit Ziya Uşaklıgil Aşk-ı Memnu Roman Özeti sayfasında bulabilirsiniz.

Halit Ziya Uşaklıgil Aşkı Memnu

Halid Ziya Uşaklıgil’in Ölümsüz EseriAşk-ı Memnu Romanının Özeti

Halid Ziya Uşaklıgil’in bu unutulmaz eseri  Bihter ve Behlül isimli iki karakterin arasındaki yasak aşkı anlatmaktadır. Aşk-ı Memnu da günümüz Türkçesinde yasak aşk anlamına gelmektedir.

Hikayemiz Nihat Bey ve Peyker’in izdivaç etmesi ile başlıyor. Peyker ve Bihter’in annesi olan Firdevs Hanım bir duldur ve Adnan Bey’e içten içe sevgi beslemektedir. Lakin Adnan Bey, Bihter’e sırılsıklam aşıktır ve onunla nikahlanır. Oldukça zengin ve soylu bir ailenin oğlu olan Adnan Bey’in annesi isebu evliliğe hiçbir zaman onay vermez.

Romandaki karakterler birgün tüm aile olarak pikniğe giderler. Ailenin genç üyesi Behlül, uzun zamandır Peyker’e hisler beslemektedir ve bir an dayanamaz Peyker’e şehvet dolu bir öpücük verir. Peyker oldukça sinirlenir çünkü kocasına karşı büyük sadakat duymaktadır. Bunun üzerine Behlül hedef değiştirir ve gözünü Bihter’e diker. Bihter’den oldukça hoşlanan Behlül, binbir türlü oyun ile Bihter’in de kendisinden hoşlanmasını sağlar ve ikili bir zamandan sonra her gece beraber olmaya başlar.

Birbirleriyle sürekli mektuplaşan Behlül ile Bihter’in yazdıklarını birgün Nihal görür. Bu olay O’nu son derece etkiler; çünkü Nihal Behlül ile evlenmeye niyetlidir. Nihal öyle güzel duygular içerisindeyken, Behlül’ün Bihter ile birlikte olduğunu öğrenmesi, tüm hayatını etkiler ve Adnan Bey de bu durumu öğrenir.

Tüm bu olayların sonucunda Adnan Bey ile Nihal olayları unutur ve hayatlarından Behlül ile Bihter’i çıkartarak beraber yaşamaya karar verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.