7 Haziran 2023

Han Kang Vejetaryen Kitap Özeti

Güney Koreli Yazar Han Kang’ın Ödüllü Romanı Vejetaryen Romanının Özeti, Dizisi, Kitabı Hakkında Bilgiler.

2016 Uluslararası Man Booker Ödüllü Aldı.

Güney Koreli Kadın Yazar Han Kang’ın Vejetaryen adlı romanı 2016 Uluslararası Man Booker Ödülü’ne layık görüldü.

Koreli yazar Han Kang’ın kaleme aldığı roman, Uluslararası Man Booker Ödülü’ne layık görüldü. New York Times Book Review,  Entertainment Weekly, Publishers Weekly, Time, Buzzfeed, Bookpage, Huffington Post gibi birçok gazete ve sitenin 2016’nın En İyi Kitapları Seçkisi’nde yerini aldı.

Vejetaryen, kendisine biçilen role uymak istemeyen bir kadının kendini bulma savaşının, vejetaryen olmaya karar verdikten sonra yaşadığı ilginç değişimin hikayesi.

April Yayıncılık tarafından yayımlanan 2017 yılında yayımlanan Han Kang’ın Vejetaryen kitabının Türkçe çevirisini Göksel Türközü yapmıştır. Göksel Türközü tarafından Türkçe çevirisi yapılan Han Kang’ın Vejetaryen kitabının sayfa sayısı 160 sayfadan oluşmaktadır.

Han Kang’ın Vejetaryen Kitabı Filme Uyarlandı.

Han Kang’ın Vejetaryen romanı özgün adı Chaesikjuuija İngilizce adı Vegetarian olan 2009 yapımı filme uyarlandı.

2009 yapımı Vejetaryen filminde oynayan oyuncular; Min-seo Chae, Hyun-sung Kim, Yeo-jin Kim, Yeong-jae Kim, Ji-hye Yun, In-ho Tae, Jin-ho Choi, Lee Seung-Yeon

Han Kang’ın Vejetaryen kitabı üç bölümden oluşuyor.

Rüyalar başlamadan önce Yonğhe ve kocasının hayatları gayet sıradandı. Evliliğin tekdüzeliğinde normal bir yaşam sürerlerken, Yonğhe rüyalar görmeye başladı ve vejetaryen olmaya karar verdi. Evdeki tüm etleri bir torbaya doldurdu. Kalamarları. Yumurtaları. O hafta kocası, iş yerine ilk kez ütüsüz bir gömlekle gitti. Bu, korkunç değişimin başlangıcıydı.

Birinci bölümde et yememeye karar veren ve evde bulunan bütün hayvansal ürünleri poşetleyip atan bir karakterin öyküsü anlatılmaktadır.

İkinci bölümde ise anlatıcı değişiyor. Son bölümde ise Yonğhe’nin akıl hastanesine kapatılması ve orada yaşadıkları anlatılıyor.

Han Kang bizleri cinselliği, şiddeti, ilişkilerimizi ve saplantılarımızı sorgulayacağımız rahatsız edici bir yolculuğa çıkarıyor.

Han Kang’ın Vejetaryen Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Vejetaryen

Kitabın Yazarı: Han Kang

Yayınevi: April Yayıncılık

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 160 (April Yayıncılık)

Orijinal Adı: The Vegetarian

İlk Baskı Yılı: 2007

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.