26 Mart 2023

Helen Keller Kimdir ?

Amerikalı Pedagog ve Aktivist Ve Yazar Helen Keller Kimdir Kısaca Tanıyalım.

Helen Keller 27 Haziran 1880 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Yüzbaşı Arthur Henley Keller ve Kate Adams Keller’ın kızı ve sağlıklı bir bebek olarak doğan Helen Keller, on dokuz aylık iken geçirmiş olduğu bir ateşli hastalık sonucu kör ve sağır kaldı.

Bebeklik çağından itibaren kör-sağır ve dilsiz olması Helen Keller’in bakımını ailesi için oldukça zorlaştırıyordu. Helen Keller’in annesi Helen Keller’e 6 yaşında iken Charles Dickens’in Genel Okur için Amerikan Notları adlı eserini okuyan annesi Kate Keller, başka bir kör ve sağır çocuk olan Laura Bridgman için yapılanlardan etkilenmişti.

Helen Keller Öğretmeni Anne Sullivan Tarafından Konuşma Dersleri Almaya Başladı.

Helen Keller, İrlandalı-Amerikan öğretmen Anne Sullivan ya da tam adı Johanna Anne Mansfield Sullivan Macy tarafından konuşma dersleri aldı. Helen Keller Anne Sullivan tarafından 1890 yılından itibaren konuşma dersleri almaya başladı çok çabalmasına rağmen Helen Keller’i öğretmeni Anne Sullivan ve birkaç yakını anlayabiliyordu.

Helen Keller, Massachusetts’da körler okulunda, New York’ta sağırlar okulunda okudu. Daha sonra Helen Keller eğitimini Massachusetts’da, Anne Sullivan’la birlikte 1896’da gittiği Cambridge School for Young Ladies adlı okulda sürdürdü.

Helen Keller’in Azmi, Mücadelesi Birçok Kitap ve Filme Konu Oldu.

Helen Keller hayat mücadelesi The Unconquered adlı ile çekilen belgesel ile anlatıldı. Daha sonra ise Helen Keller in Her Story adlı filmi ile Helen Keller’in hayat hikâyesi filme konu oldu. Helen Keller in Her Story filmi 1955 yılında ”En İyi Uzun Metrajlı Film” dalında Oscar ödülü kazandı.

Helen Keller’in hayat mücadelesi 2005 yapımı Hint filmi Black adlı filme esin kaynağı oldu.

Helen Keller Özgürlük Madalyası’na Layık Görüldü.Helen Keller

Helen Keller, Amerika Birleşik Devletleri’nin 36. başkanı Lyndon B. Johnson tarafından 1964 yılında ulusun en büyük sivil madalyası olan Özgürlük Madalyası verildi.

Helen Keller 87 yaşında iken 1 Haziran 1968 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde öldü. Helen Keller’in külleri Anne Sullivan ve Polly Thomson’ın yanına gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.