7 Haziran 2023

Hemşireler Günü Nedir ?

Hemşireler Günü Ne Zamandır, Hemşireler Günü Niçin 12 Mayıs’tır, Hemşireler Günü Hakkında Bilgi, Florence Nightingale’nin Hayatı, Modern Hemşireliğin Kurucusu Modern Florence Nightingale Kimdir, Hemşireler Haftası Hangi Tarihler Arasında, Hemşireler Haftası Nedir.

Hemşireler Günü Nedir, Hemşireler Günü Neden 12 Mayıs?
Modern hemşireliğin kurucusu olan İngiliz hemşire Florence Nightingale’nin 12 Mayıs 1820 tarihinde doğması ile Florence Nightingale’nin doğum günü olan 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanır.

Hemşireler Haftası Ne Zamandır?
Hemşireler Haftası ise Florence Nightingale’nin doğum günü olan 12 Mayıs günü başlar ve 18 Mayıs günü son bulur. 12 Mayıs ile 18 Mayıs arasındaki hafta Hemşireler Haftası olarak kabul edilir.

Kısaca Florence Nightingale’den bahsedecek olursak; Florence Nightingale 12 Mayıs  1820 tarihinde Floransa’da doğdu. Florence Nightingale daha küçük yaşlarda hastahanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşünür ve bunu düzeltmek için hastabаkıcı olmak ister. Ailesi Florence Nightingale’e izin vermez. Hastabakıcıların hastalarla birlikte pis işler yаptıklarını söyler ve karşı çıkar. Çünkü o dönemlerde hastabakıcılık hiçbir işi olmayan kızların yaptığı pis bir iştir. Ailesine ne kadar baskı yapsa da kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hastabakıcı оlur. Hastabakıcılığın kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister. Bunu ülkenin bakanlarına kadar iletir fakat izin alamaz. Modern Hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florence Nightingale mücadelesine devam ettirir.

Florence Nightingale, 1854 yılında Üsküdar’daki Selimiye Kışlası’nda, Kırım Savaşı sırasında yaralanan İngiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yapmıştır.hemsireler gunu

Ayrıca Florence Nightingale,  İtalyanca, Fransızca ve İngilizce dillerini bilmektedir.. Savaşın zor koşullarında, gece gündüz demeden yaralılara baktığı için askerler ona The Lady with the Lamp yani Lambalı Kadın adını vermiştir.

Modern Hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale 13 Ağustos 1910 tarihinde Floransa’da öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.