30 Eylül 2020

Hizb-ut Tahrir Nedir ?

Hizb-ut Tahrir’in Anlamı Nedir, Hizb-ut Tahrir Ne Demektir, Hizbut Tahrir Hilafet Yürüyüşü, Hizbut Tahrir Hakkında Haberler, Hizb-ut Tahrir Türkiye Lideri Kimdir, Hizb-ut Tahrir’in Resimleri, Hizb-ut Tahrir’in Bayrağı, Hizb-ut Tahrir Türkiye Hakkında, Hizb-ut Tahrir’in Amacı Nedir, Hizb-ut Tahrir’in Lideri Kimdir, Hizbut Tahrir Ne Zaman Kurulmuştur, Takiyyuddin En Nebhani’nin Hayatı, Hizb-ut Tahrir’in Kurucusu Kimdir, Hizb-ut Tahrir’i Kim Kurmuştur?

Hizb-ut Tahrir’i Kim Ne Zaman Nerede Kurmuştur?

Kurtuluş Partisi‎ anlamına gelen Hizb-ut Tahrir, Filistin’de yerleşen bedevi arap kabilelerinden biri olan Nebhan oğulları kabilesine mensup Filistinli Takiyyuddin en Nebhani tarafından 1953 yılında kurulmuştur.

Hizb-ut Tahrir’in Kurucusu Takiyyuddin En Nebhani Kimdir?

Takiyyuddin en-Nebhani, dini bir ailenin çocuğu olarak 1909 yılında İczim köyünde dünyaya gelmiştir. Takiyyuddin en Nebhani’nin babası Filistinli bir müderristir. Takiyyuddin en Nebhani’nin dedesi Şeyh Yusuf en-Nebhani, Osmanlı Devleti’nde kadılık yapmış önemli biridir.

Hizb-ut Tahrir’in Amacı Nedir Niçin Kurulmuştur?

Faaliyetleri sadece siyasi ve fikri olan İslamcı siyasî parti Hizb-ut Tahrir’in amacı; Müslüman coğrafyasından başlamak üzere bütün dünyayı İslam dininin egemenliği altına sokmak ve hilafeti yeniden kurmaktır.

Alman İçişleri Bakanlığı’nca Hizb-ut Tahrir 15 Ocak 2003 tarihinde anayasaya aykırı bir örgüt olduğu gerekçesi ile yasaklanmıştır.

Uluslararası bir parti olan Hizb-ut Tahrir, Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Cezayir, Fas, Kuveyt, Lübnan, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Sudan, Suriye, Tacikistan, Tunus, Türkiye, Suriye, Ürdün gibi ülkelerde faaliyet göstermektedir.

Hizb-ut Tahrir Türkiye

Hizb-ut Tahrir’in Türkiye macerası 1960 yılında başlamıştır. Hizb-ut Tahrir, Ercüment Özkan’la en parlak dönemini yaşamıştır. Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar’dır.Hizbut Tahrir

Hizb-ut Tahrir Hilafet Yürüyüşü

İstanbul ’un Fatih ilçesinde Hizbut Tahrir üyeleri 19 Haziran 2015 tarihinde cuma namazı çıkışı Fatih Camisi’nden Saraçhane Parkı’na ‘Hilafet yürüyüşü’ düzenlemişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.